Marka denkliğinin, havayolu şirketinde, tüketicinin hizmet algısı bağlamında ölçülmesi ve sadakate etkisi
Measuring brand equity on a basis of consumer?s service perception and the effect of this perception on loyality within airline company
- Tez No: 289432
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KIRCOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sürdürülebilir ekonomilerde her türlü soyut ve somut faktörlerin yarattıkları etkilerin ölçülebilir olması büyük önem taşımaktadır. Ölçebildiğimiz sürece değerlendirme yapabiliriz, önlem alabiliriz, gelişebilir ve geliştirebiliriz. Markaların yaratmış olduğu etkilerin işletmeler ve tüketiciler açısından ölçülebilmesi için marka denkliği yöntemi kullanılmaktadır. Bu çalışmada da marka ve marka denkliği üzerinde durulmakta ve havayolu sektöründe tüketicinin hizmet algısı ve bu algının sadakate etkisi ölçülmeye çalışılmaktadır. Hizmet sektöründe ölçülen marka denkliği, tüketici tabanlı marka denkliği konularını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The key factor is to measure the impact of all the subjective and objective criterias within sustainable economies. Through measurement we can evaluate the situation, we can use precaution, we can progress and we can make others progressed. To measure the impact of the brand over the companies and consumers we use brand equity. In this study we focus on brand and brand equity that let us measure the consumers service perceptions and loyality in the airline industry.