Muhalefet yıllarında DP ve Kemalizm(1946-50)
Democrat Party and Kemalism during the opposition period (1946-50)
- Tez No: 289438
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İSMET AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu tez, 1946 yılında çok partili hayata dönüşle başlayan sürecin en önemli muhalefet partisi olan Demokrat Parti ile Tek Parti dönemi boyunca Türkiye'nin resmi ideolojisi olan Kemalizm ilişkisini incelemektedir. Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu sonrasında ortaya çıkan Demokrat Parti 27 yıl boyunca iktidarda kalan CHP'nin pek çok politikasına eleştiri getirmiştir. Ancak DP, açıkça Kemalizm'i eleştirmemiştir. Bunun yerine DP, CHP'nin yorumundan farklılaşan ama yine Kemalizmin altı oku üzerine kurulu bir Kemalizm yorumu yaratmıştır. Bu çalışma 1946-50 arası dönemdeki siyasi ve ekonomik gelişmelere yeniden bakarak, DP'nin bu dönemde Kemalizm'e yönelik yaklaşımını ve eleştirilerini incelemekte ve bunlarda Kemalizm'in etkisini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the Democrat Party which was the first official opposition party of Multi Party Regime and its relation with Kemalism as the official ideology of Turkish Republic during the Single Party Rule. The DP which emerged out of opposition to Land Reform has challenged many policies of Republican People?s Party which had been in power for 27 years. But DP has never criticised Kemalism publicly. Instead, DP as a right-wing liberal party has crated a new Kemalism interpretation which also has six arrows defined different than RPP?s. This study is a review of the political and economic development of the 1946-50 period and an analysis of the DP?s approach and critics to policies of RPP during this period . It also searchs for the effects of Kemalism on DP?s political language.