Değişim sonrası Rusya ekonomisinde KOBİ'lerin önemi ve rolü: Rus matbaa sektörünün incelenmesi
The role of SMEs in Russian economy after transition: The study of Russian printing industry
  1. Tez No: 289437
  2. Yazar: EVGENY DONGAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN WOLFF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada Türkiye için ekonomik önemi giderek artan Rusya'daki Perestroyka dönemi ve sonrası yaşanan ekonomik ve tarihi gelişmeler, küçük ve orta boy işletmeler ve matbaa sektörleri ele alınmıştır. Çalışmanın amacı 1991 sonrası Rus ekonomisinde faaliyet göstermeye başlayan küçük ve orta boy işletmelerin gelişim süreci ile birlikte ekonomik rolünü ve önemini belirlemek ve bir KOBİ sektörü olan Rus matbaa sektörünün detaylı incelemesini yapmaktır.Öncelikle giriş kısmında çalışmanın inceleme alanı ve amacı belirtildi. İlk bölümde Rusya'nın ekonomik gelişim sürecinin tarihsel olarak incelemesi yapıldı. Bu başlık altında Perestroyka dönemi ve sonrasında yaşanan gelişmeler aktarıldı. Ayrıca, geçiş dönemi ekonomilerinde piyasa reformunun özelliklerinin incelemesi yapıldı. İkinci bölümde, literatür taraması sonucu KOBİ mevzuatı ve Rusya'da KOBİ türleri, sorunları, avantajları, dezavantajları ile birlikte KOBİ sektörünün Rus ekonomisi için önemi ve rolü belirtildi. Üçüncü bölümde de matbaa sektörünün genel değerlendirilmesi yapıldı ve son olarak 2008 küresel finans krizinin sektör üzerinde etkisi incelendi.Son olarak çalışma ile ilgili sonuç getirilmiştir. Söz konusu çalışma neticesinde Rusya'da KOBİ sektörünün gelişme sürecini devam ettirdiği ve ekonomideki payı ve önemi giderek arttığı belirlendi. Bununla birlikte, matbaa sektörünün eski sektör olması ve imalat sektörü içinde yer alması onun Rus ekonomisinde sağlam konuma sahip olmasını sağladı. Matbaa sektörünün 2008 küresel finansal krizden olumsuz etkilendiği belirlendi ve halen o dönemde yaşadığı sıkınıtıları aşmaya çalıştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Russia is becoming important economic partner for Turkey, and in this thesis studies were done on Russia's economic and historical events during and after Perestroyka, Russian Small and Medium Size Enterprises sector and Printing industry. The purpose of the thesis is to study Russian SME sector and determine its economic role and analyze Russian Printing industry.First of all, in introduction part of thesis are given its purpose and scope of research. In first chapter is given Russia's historical account of economic development process. There is also Russia's economic and historical events during and after Perestroyka. Additionally, market reforms characteristics of transitional economies were examined. In second chapter regulations on SME and Russian SME types, problems, advantages and disadvantages and SME sector's role in Russian economy were examined. In third chapter general review of Russian Printing industry was done and 2008 World Financial Crisis' effect on the industry was studied.Eventually in the conclusion, it is stated that Russian SME sector is in course of development and its total share and role in economy is growing bigger. In contrast, Russian Printing industry has old roots and it being part of production industry makes it important part of Russian economy. Printing industry was negatively affected by 2008 World Financial Crisis' and it tries to revive after damaging effects of the Crisis.