Türk-Yunan tarih ders kitaplarında karşılaştırmalı öteki
The image of the other in Turkish and Greek history textbooks
- Tez No: 289439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HACISALİHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
20. yüzyılda sosyal bilimler alanında disiplinlerarası yaklaşımların öne çıktığı görülmektedir. Karşılaştırmalı edebiyatla yaşam bulan ve giderek bağımsız bir bilim dalı olma yolunda ilerleyen imgebilim ulusal tarih yazımında öz ve öteki inşasına karşılaştırmalı bir bakış açısı kazandırmıştır. Bu bağlamda bu çalışmanın da kuramsal altyapısını oluşturan imgebilim insanların kendilerini ve karşılarındakileri nasıl betimlediklerini anlamak için yol gösterici niteliktedir.Bu çalışmada 2009 ? 2010 eğitim öğretim yılında, Türkiye'de ve Yunanistan'da ilk-orta-lise düzeyinde zorunlu olarak okutulan tarih ders kitaplarında karşılaştırmalı olarak Osmanlı/Türk ve Bizans/Yunan imgeleri incelenmektedir. Çalışmanın amacı, Türkiye ve Yunanistan'da okutulan tarih ders kitaplarında öz ve öteki imgelerinin nasıl aktarıldıkları tespit etmek ve karşılaştırmalı analizini yapmaktır. Buna bağlı olarak çalışmanın temel malzemesini Türkiye ve Yunanistan'da devletlerin ilgili bakanlıkları tarafından hazırlatılan, bastırılan ve ülke genelindeki bütün okullara ücretsiz olarak dağıtılan tarih ders kitapları teşkil etmektedir. Çalışma iki ülkenin kendilerini ve birbirlerini nasıl gördüklerini belirlemeye yöneliktir. Dolayısıyla çalışmaya konu olan ülkelerin kesişen geçmişlerinde yer alan savaşlar araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Savaşların tarih ders kitaplarına aktarımında yer verilen imgelerin çözümlenmesinde metin ve söylem analizi tekniklerinden faydalanılmış; anlatımları açıklayan ya da destekleyen görsel malzemeler de değerlendirme kapsamında tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Interdisciplinary approaches in the field of social sciences are seen to come forward in 20th century. Imagology that arose from comparative literature and advanced increasingly towards an independent branch of science has brought a comparative perspective to self and other construction in national history writing. In this context, imagology that constitute the theoretical basis of this study guides to understand how people describe themselves and the opposites.Images of Ottomans/Turks and Byzantines/Greeks, in primary and secondary education level history textbooks that are instructed compulsorily in 2009- 2010 academic year in Turkey and Greece, are examined comparatively in this study. The aim of the study is to detect and analyze comparatively how self and the other images are cited in history textbooks that are in use in Turkey and Greece. Accordingly, the basic material of the study is the history textbooks that are produced and distributed free of charge to nationwide schools by the related ministries of Turkish and Greek states. The study intends to determine how these states see themselves and each other. Therefore, the wars that occurred in the intersecting past of the subject states comprise the basis of the research. Text analysis and discourse analysis techniques are used to analyze the images of wars in the history textbooks; visual materials that describe or support the expressions are also kept under review.