6-7,5 zeka yaşındaki normal zekalı, organik ve organik olmayan hafif derecede zihinsel özürlü çocukların bilişsel yapılarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 2011
  2. Yazar: NİLHAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK SAVAŞIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
128 ÖZET Çalışmamızın konusu, zihinsel özürlüğün açıklanmasında geli şimsel görüşün benzer yapı denencesi ve iki grup yaklaşımının mı yoksa farklılık görüşünün mü geçerli olduğunun saptanma sına yöneliktir. Bu amaçla, Stanford Binet zekâ ölçeği ile zekâ yaşları 6 yaş -7 yaş 6 ay arasında olan, normal, bili nen organik nedeni olan ve olmayan hafif derecede zihinsel özürlü denek gruplarının bilişsel yapılarını yansıttığı var sayılan ölçeklerdeki performansları karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada“bilişsel yapı”, korunum kavramı, dil gelişimi ve WISC-R'm 4 alt testi ile sınırlandırılarak hem Piaget tipi hem de Piaget tipi olmayan ölçeklerle ölçülmeye çalışılmış tır. Bu ölçekler, kavram değerlendirme-korunum testi, Peabody Resim Kelime Testi ve WISCR-R'un kelime hazinesi, küplerle desen, parça birleştirme, aritmetik, sayı dizileri alt test leridir. ömeklemimiz normal, bilinen organik nedeni olan ve olmayan hafif derecede zihinsel özürlü deneklerden oluşan 20'şer kişilik 3 araştırma grubunu içermektedir. Bu gruplar da cinsiyet eşitlenmiş, sosyo ekonomik düzey ise baba eğiti mi ile tanımlanan alt S.E.D.'le sınırlandırılmıştır. Hafif derecede zihinsel özürlü gruplar Ankara Rehberlik ve Araş tırma Müdürlüğüne bağlı özet alt sınıflardan, normal grup ise aynı okulların 1. sınıf larmdaki öğrencilerden seçilmiş tir. Zihinsel özürlü grubun organik nedeni olup olmaması ebeveynlerle yapılan görüşmede uygulanan bir tarama listesiyle saptanmıştır.129 Sözü edilen ölçekler tüm deneklere bireysel olarak uygulanmıştır. Uygulanan tüm test, alt test ve test maddele ri için ayrı ayrı tek yönlü varyans analizi hesaplamaları yapılmıştır. Bulgularımıza göre dil gelişimi, WISC-R kelime hazinesi ve ters sayı dizileri dışındaki ölçeklerde gruplar arasında anlamlı bir fark saptanamamıştır. Gruplararasmda anlamlı fark veren grup ortalamala rı.05 anlamlılık düzeyi kabul edilerek Tukey H.S.D yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonunda dil geli şimi ve WISC-R Kelime Hazinesi alt testinde organik grubun ortalamalarının normal ve organik olmayan zihinsel Özürlü grupların puan ortalamalarından anlamlı düzeyde düşük olduğu, normaller ve organik olmayan zihinsel özürlü grupların puan ortalamaları arasında ise anlamlı bir fark olmadığı saptan mıştır. Bu bulgumuz gelişimsel görüşteki benzer yapı ve iki grup yaklaşımını desteklemektedir. Gruplar arasında anlamlı fark veren ters sayı dizileri testinde ise normal deneklerin puan ortalamalarının organik ve organik olmayan zihinsel ö- zürlü deneklerin puan ortalamalarından anlamlı düzeyde yük sek olduğu, ancak organik olan ve olmayan grupların puan or- 0 talamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Bu bulgumuz farklılık görüşünü desteklemekte ve zihinsel Ö- zürlülükte iki grup yaklaşımına ters düşmektedir. Bunun dışında gruplararasmda anlamlı fark veren ve vermeyen tüm test, alt test ve test maddelerinin grup orta lamalarının eğilimine bakıldığında, hemen hemen hepsinin nor maller > organik olmayanlar > organikler şeklinde bir eğilim130 gösterdiği gözlenmiştir. Ayrıca hemen hemen tüm karşılaştır malarda organik grubun en düşük puan ortalamasına sahip ol ması ise organik grubun zihinsel özürlüler içinde farklı bir grup oluşturduğunu düşündürmektedir. Çalışmamızda araştırma gruplarının zekâ yaşlarının eşleştirildiği Stanford Binet zekâ ölçeğinin maddelerinde üç grubun performansları karşılaştırıldığında anlamlı olmamak la birlikte, daha karmaşık bilişsel işlevler gerektiren mad delerde normallerin puan ortalamalarının daha yüksek olduğu buna karşılık sosyal zekâ ve deneyim ve dayalı maddelerde zihinsel özürlü deneklerin daha yüksek puan ortalamaları ol duğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda, aynı zekâ yaşındaki normal ve zihinsel özürlü denek gruplarının bazı bilişsel alanlardaki performanslarının birbirine benzediği, bazı alanlarda ise birbirlerinden farklı oldukları saptanmıştır. Bu konudaki yayınlar çerçevesinde yapılan tartışma, yorum ve önerilerle çalışmamız sonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
131 SUMMARY The aim of this study was to investigate whether the similar structure hypothesis and two group approach of the developmental theory or the difference theory was valid in the explanation of the mental retardation. The performances of the normals, mildly retardates with and without organic etiology, were compared on the scales that were assumed to reflect their cognitive structures. In this study the three groups were at the same cognitive level which was described by Stanford Binet mental age. Also the cognative structure was limited to the concept of conservation, language development and 4 subtests of WISC-R. Thus, both Piagetian and non-Piagetian scales were used to measure the cognitive structure. These scales were the concept assesment kit-conservation, peabody Picture Vocabulary test and vocabulary, block design, object assembly aritmetic, digit span subtests of WISC-R. The sample consited of 3 groups of 20 subjects who were normals^ mildly retardates with and without organic etiology. These groups were matched for sex. Socioeconomic status was limited to low S.E.S., which was determined by the father's education. The mildly retarded groups were chosen from special classes in the schools of Ankara Guidance and Research Centre. The normal children were also chosen from the first grades of the same schools. The organicity in the retarded groups were detected by a check list administered during the interview with parents.132 The scales were administered to all of the subjects individually, and the data were analysed seperately by using one way analysis of variance. The results indicated that three groups do not differ significantly on the group means of all of the scales, except on language development, WISC-R vocabulary and digt span -backwards subtests. In order to determine the locus of difference, Tukey's HSD test was performed for all pairwise comparisons of the statistically significant 'means. On the language development and WISC-R vocabulary subtests, the mean of the mildly retarded group with organic etiology was significantly lower than the means of the normal group and the mildly retarded group without known organic etiology, but no difference was found between the means of the normal group and the mildly retarded group without organic etiology. These results were interpreted as giving support to the similar structure and two-group approach in the developmental theory. On the digit span-backwards, the mean of the normal group was significantly higher than the means of the mildly retarded groups with and without known organic etiology. This result was interpreted as supporting the difference theory, however it was in contrast with the two group approach to mental retardation. When the tendencies of all the group means of the tests, subtests and test items were taken into account, a tendency of normals > mildly retardates without organic etiology ) mildly retardates with organic etiology could be133 clearly demostrated, in nearly all of the group means. The lowest scores on almost all of the scales and items were also obtained by the organic group. These tendencies were interpreted as being in accord with the two group approach in mental retardation. The performances of the three groups on the test items of the Stanford Binet intelligence test were not significantly different, but on most of the items related to more complex cognitive functioning, the means of the normal group were higher than the retarded groups and on most of the items related to social intelligence and experience, the means of the retarded groups were higher. The results of this study indicated that, while the normal and retarded groups with similar mental ages had similar performances on some cognitive areas, they also had different performances on some other cognitive areas. Finally the results of this study was discussed within the framework of the contemporary literature on this topic.