Çocuk bakım ürünleri ambalaj tasarımlarının yapısal çözümlemesi
Structural analysis of childrens personal care products packaging designs
- Tez No: 289478
- Danışmanlar: PROF. DR. H. YAKUP ÖZTUNA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Ambalajlar günlük yaşantının o kadar içerisindedir ki çoğu zaman satın alma aşaması ve kullanım alanlarındaki önemi fark edilmemektedir. Günümüzde her sektör için aktif bir satış aracı haline gelmiş olan ambalaj tasarımlarının ilk örnekleri arasında sabun ve kozmetik ürünlerin ambalajları yer almaktadır. Süreç içerisinde ise, kozmetik sektörü gerek ürün çeşitliliği gerekse hedef kitle açısından hızla genişlemiştir. Son dönemde, hedef kitleye yeni eklenen bir grup da çocuklar olmuştur. Çocuk grubunun merkezi olan ve `tween' olarak adlandırılan 8-12 yaş arası çocuklar için birçok ürünün geliştirilmesi ve ürünlerin pazara girmesi aşamasında üretici ve tasarımcıların gerekli donanıma sahip olmamaları sonucunda, hedef kitle kendisine özel tasarlanmış ürün bulmakta zorlanmaktadır¬. Bu durumu aşmak için tasarım ve pazarlama alanlarının kültürler içerisind¬e sürekli olarak yenilenen kodları etkin kullanarak tüketici davranışını algılaması gerekmektedir. Hedef kitle ile etkili iletişim kurabilmek yalnızca tasarım öğelerinin bir araya getirilmesiyle değil, kavramsal alt yapıya sahip olunmasını da gerektirmektedir. Bu bağlamda, varolan tasarımları çözümleme ve etkin tasarımlar gerçekleştirmek üzere göstergebilimsel yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntem, içerisinde yer alınan göstergeler dünyasını saptama, deşifre etme ve yeniden kodlama imkanı vermektedir. Çalışma tüketici üzerinden değil; `metin'lere odaklanarak kültür ve iletişime doğrudan uygulanmaktadır. Bu açıdan yöntem kültürel farkındalık, kategori içindeki iletişimin analizi, tüketicinin belirtmediklerinin algılanması açısından önemlidir. Burada genel iletişim teorilerinin aksine göstergeler üzerinden anlamın üretim ve iletimi ön plandadır. Pazarlama iletişimi önemini korurken analiz için yöntem, tasarım öğeleri-ambalaj-tüketici ilişkilerine uygulanmaktadır. Sonuç olarak; ortak bir dil oluşturarak çocuklara yönelik kozmetik ürün ambalaj tasarımları geliştirilmesi aşamasında yapısal çözümlemenin gerekliliği sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Packages are so much integrated into peoples? daily lives that most of the time no one is aware of their importance at the point of sale and while using them. The first examples of packages, which became the active sales tools for every sector, include soap and cosmetics packagings. From past to present, cosmetics sector expanded both with its target audience and product varieties. Recently, a new group is included into the target audience by the marketers. At the point of entrance to the market, with products developed for the target audience called `tween? who are 8-12 years old and form the basis of the child group, designers do not have the necessary information in order to communicate effectively with this target audience so that as a result tweens cannot find proper products for themselves. In order to overcome this, design and marketing professionals have to perceive the consumer behaviour by learning the dominant and using the emergent codes of the cultures. Communicating effectively with target audience does not only depend on gathering design elements onto a surface but having a conceptual background. In this case, semiotic analysis gains importance both for analyzing the present designs and developing creative ones. This method determines the world of signs in the cultures products belong, decode the hidden meanings and encode messages. The focus here is on `texts? not on consumers, through culture and communication. For this reason, this method gains importance by creating cultural awareness in order to perceive the hidden meanings consumers develop. On the contrary to general communication theories, the production of meanings through signs is important in this study. Methodology is applied to design elements-packaging-consumer relations while marketing communication keeps its importance. As a result; the necessity of analysis of childrens cosmetics packaging designs by creating a common language is presented.