Türkiye'de konut finansman sisteminin gelişimi ve bankacılığın rolü
Housing finance system development and the role of banking in Turkey
  1. Tez No: 289484
  2. Yazar: RABİA AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT AYTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konut genel olarak ele alınmış ve konut sorunun nedenleri incelenmiştir.İkinci bölümde, konut finansman yöntemleri, konut finansman yöntemi olan morrtgage sistemindeki piyasalardan ve mortgage kredi türlerinden bahsedilmiştir.Son bölümde de Türkiye'de konut finansman sisteminin tarihsel gelişimi inceleme altına alınmıştır. Konut sorunun çözümüne dair önemli bir kurum olan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın faaliyetlerine de yer verilmiştir. Konut finansmanında 1989 yılında önemli bir yer almaya başlayan ticari bankaların 1989-2011 yılları arasında Türkiye Bankalar Birliği'nden alınan veriler ışığında kullandırdığı konut kredileri incelenmiştir. 2007 yılında yürürlüğe giren Mortgage Kanunu'un ülkemiz açısından değerlendirmesi yapılmış Kanun'dan önce ve sonra konut kredisi tutarları yorumlanmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Mortgage Sistemi'nin ülkemiz açısından etkili olup olmayacağı değerlendirilmiş ve konut kredilerinin siyasi kararlardan, yüksek enflasyon ve faiz oranları vb. nedenlerden etkkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Work consists of three parts. The first section is discussed in general and the residential housing causes of the problem investigated.The second section, methods of financing housing, housing finance and mortgage credit markets, which is a method morrtgage system types mentioned.In the last part the historical development of housing finance system in Turkey is under investigation. Housing is an important solution to the problem of the Housing Development Administration of the activities of the institution is located. Housing finance in 1989, commercial banks began to take an important place in the Banks Association of Turkey between the years 1989-2011 in the light of the data were examined kullandırdığı housing loans. Assessment was conducted in 2007, which entered into force for our country Kanunu'un Mortgage mortgage loan amounts before and after the Law tried to interpretation. Mortgage System is a result of work done for our country will not be effectively evaluated and the political decisions of housing loans, eetkkilendiği concluded that high inflation and interest rates.