The changing relationship between urban planning andrevenue generation in local government banking:The case of İlbank in post 2011 era
Yerel yönetim bankacılığında kent planlama ve kaynak yaratma arasındaki ilişkinin değişimi: 2011 sonrası İlbank deneyimi
- Tez No: 590654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Banking, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yerel hizmetlerin ana sağlayıcıları olan yerel yönetimler, kentlerin gelişimi açısından büyük öneme sahiptir. Yerel yönetimler, faaliyetlerini gerçekleştirmek için finansal ve teknik açıdan destek alma ihtiyaçları duyarlar. Bu ihtiyaç neticesinde, dünyanın pek çok yerinde yerel yönetim bankacılığına örnek gösterilebilecek kurumsal yapılar oluşturulmaya başlamışlardır. Yerel yönetim bankacılık modelleri, banka, birlik veya sekreterlik formlarında olabilirler ve ülkelerin sosyal, ekonomik ve politik yapılarına uyumlu göre farklılık göstermektedirler. Fakat hepsinin ortak özelliği, kentlerin planlı gelişimine destek olma amacı taşımaktadır. Yerel yönetim bankacılığı modelinin Türkiye'deki örneği İller Bankası'dır. İller Bankası, yerel yönetimlere sunduğu teknik desteklerden biri olan kentsel planlama faaliyetlerini uzun yıllar boyunca tek başına sürdürmüş ve Türkiye için daha iyi bir planlama sistemi yaratmayı hedeflemiştir. Bu rolüyle Banka, uzun yıllar boyunca planlamanın okulu olarak da görülmüştür. Banka, 1980'li yıllardan başlayarak neoliberal politikalar ve planlama alanındaki yapısal değişiklikler neticesinde, yeniden yapılandırılmıştır. Yapısal değişiminin sonuncusu 2011 yılında olmuştur. Bu tarihte Banka, şirket statüsü kazanmış ve kaynak geliştirme faaliyetlerine başlamıştır. Yeni yapısının getirmiş olduğu yetkiler sayesinde konut ve karma kullanımlı, kar amaçlı projeler geliştirmiştir. Söz konusu kar amaçlı projeler; bu projelere açılmış davalar nedeniyle tartışma konusu olmuştur. Bu tezin amacı, İller Bankası'nın kurumsal yeniden yapılanma süreci içerisinde, bankanın kamu yararına ve kent planlamaya bakış açısının değişimini araştırmak ve incelemektir. Bu doğrultuda bu değişimin kent mekânına ve mekânsal gelişmelere etkisi de tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
As main providers of local services, local governments play crucial roles in development of cities. However, in many countries, local governments are in need of technical and financial support to sustain their activities. To this aim, local government banking system models were established in various parts of the world. These banking systems can take different forms and show variety according to the social, economic and political structure of the countries. Despite all the differences, the main aim of the establishment of all these institutions is to sustain the development of cities in a planned manner. In Turkey, the Bank of Provinces was established as the only institution in charge of providing finance and technical support to local governments. The Bank has also been the sole provider of urban planning as a technical service for many years. By these missions, the Bank has been regarded as an academy for urban planning scholars. Starting from the 1980s, neoliberal policies and structural changes in the planning system have forced the Bank to be transformed. In this process, the Bank has gained the status of a private company and started to perform revenue generation activities. Thanks to its new status, the Bank began to develop profit-oriented urban projects such as mixed-use and residential developments. This thesis aims to understand and evaluate how the Bank' approach to urban planning and public interest have been changed over time. In this direction, the impacts of this change on urban space and spatial development will be also discussed.