İşsiz bireylerde yaşam doyumu: Eğitim, dini duygulanım ve sistemi meşrulaştırma bakımından bir inceleme
Life satisfaction of unemployed individuals: A research in terms of education, tendency of religiosity and system justification
- Tez No: 289572
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmanın amacı, insanların psikolojik durumları üzerinde etkili olduğu bilinen işsiz kalma durumunun, bu bireylerin yaşam doyumuna etkisini; eğitim düzeyi, dindarlık eğilimi ve sistemi meşru algılama değişkenleri açısından incelemek, işsizliğe ilişkin çeşitli değişkenlerle birlikte bu değişkenlerin yaşam doyumuna etkisini araştırmaktır.Araştırmaya, Mersin ilindeki Mersin İŞ-KUR'a başvuruda bulunan 392 iş arayan gönüllü birey katılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, iş arama süreleri, eğitim düzeyleri ve diğer demografik değişkenler açısından seçkisiz olarak seçilen bireylerle çalışma yürütülmüştür.Çalışmada, iş arayan bireylerin dini eğilimlerini belirlemek amacıyla Dindarlık Eğilimi Ölçeği geliştirilmiştir. Ölçeğin iç tutarlılığı .91 düzeyindedir. İş arayan bireylerin yaşam doyumlarını belirlemek amacıyla Yaşam Doyumu Ölçeği, sistemi meşru algılama düzeylerini ölçmek amacıyla Sistemi Meşrulaştırma Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, t testi, ANOVA ve hiyerarşik regresyon istatistiksel teknikleri kullanılmıştır.Elde edilen bulgulara göre, işsiz bireylerin sistemi meşru algılama düzeyleri ile yaşam doyumları arasında anlamlı ve güçlü bir ilişki bulunmaktadır. İş arayan bireyler, sistemi meşru algıladıkça yaşam doyumları yükselmektedir. İşsiz bireylerin, dindarlık eğilimi ile yaşam doyumları arasında da anlamlı ilişki gözlenmiştir. Bununla beraber bu çalışmada, iş arayan bireylerin eğitim durumlarının yaşam doyumu üzerinde anlamlı bir etki yaratmadığı ve eğitim durumuyla yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the status of being unemployed on individuals and the effect of this status on their life satisfaction with regarding the investigation of their education levels, tendency of religiosity and system justification variables. Besides various variables relating to unemployment, the purpose of this study is to investigate the effect of these variables on these individuals? life satisfaction.To test hypothesises of the research, 392 volunteer individuals, who were looking for a job and applied for job to Mersin IS- KUR in Mersin, were recruited to participate. This research was conducted with individuals who were choosen randomly with respect of the time they were looking for a job, their education levels and the other demographic characteristics that are related to this study.The istatistical techniques of t-test, ANOVA and hierarchical regression were used for analyzing the data.According to the results, there is a significant and strong relationship between unemployed individuals? system justification and life satisfaction levels. The life satisfation of the individuals, who are looking for a job, increases while they justify the system. There is also a significant relationship between the unemployed individuals? tendency of religiosity and life satisfaction. Furthermore, in this study, it is recognized that the education status of the individuals looking for a job don?t produce a significant effect on their life satisfaction, and there is no significant relationship between education status and life satisfaction of these individuals.