Miyokard enfarktüsü geçiren bireylerde yaşam doyumu ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi
Examination of life satisfaction and healthy life style behaviors in individuals who have undergone myocardial infraction
- Tez No: 334355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHŞAN ÇEVİK AKYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç. Araştırma, miyokard enfarktüsü geçiren bireylerde yaşam doyumu ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının incelenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot. Araştırma Nisan-Temmuz 2012 tarihleri arasında Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Poliklinikleri?ne rutin kontroller için gelen ve araştırmaya dâhil edilme kriterlerine uyan 149 hasta ile yapıldı. Verilerin toplanmasında anket formu (hastaların tanıtıcı ve hastalığa ait özellikleri), sağlığı geliştirme davranışlarını ölçmek amacıyla ?sağlıklı yaşam biçimi davranışları II? ve yaşam doyum düzeyini belirlemek için ?yaşam doyumu ölçeği? kullanıldı. Bulgular. Araştırmanın sonunda hastaların %25.5?nin 30-45 yaş grubu ve 81 yaş ve üzeri, %81.9?unun erkek, %56.4?ünün okuryazar, %87.2?sinin evli, %36.9?unun 11-15 tane çocuğa sahip olduğu, %64.4?nün çekirdek aile, %34.2?sinin işsiz, %48.3?ünün geliri giderlerine eşit, %57?sinde ailede kalp hastalığı öyküsünün varlığı, %68.7?sinde hipertansiyon, %57?sinin hastalık hakkında orta düzeyde bilgiye sahip olduğu, %99.3?ünün bilgi kaynağının doktor, %66.5?inin yapılan önerilere elinden geldiğince uymaya çalıştığı ve %34.2?sinin hastalık süresinin 0-5 yıl olduğu bulundu. Hastaların yaşam doyum ölçeğine ait puan ortalamaları karşılaştırıldığında; yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum, çocuk sayısı, aile tipi, ailede kalp hastalığı öyküsü, var olan diğer hastalıklar, ME bilgi düzeyi, bilgi kaynağı, yapılan önerilere uyum ve hastalığın süresi ile yaşam doyum ölçeğine ait puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). V Yaşam doyum ölçeğine ait puan ortalamaları ile meslek ve gelir durumu arasında anlamlı bir fark saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The Investigation Of Life Satisaction And Healhty Life Style Behaviours In The Individuals Who Have Myocardial İnfarctionObjectives . This research is conducted to investigate the life satisfaction and healthy life style behaviours in individuals who have myocardial infarction.Material and Method. This research has been conducted with the 149 patients who are suitable for the research criteria and who have applied to Erzurum Regional Education and Research Hospital for their routine controls in Department of Cardiology.In collecting the data a questionnaire form ( introductory features of patients and their illnesses), to evaluate the behaviours improving the health conditions ?Healhty Life Style Behaviours II? and to evaluate life satisfaction level, ?Satisfaction With Life Scale? has been used.Results. In the end of the research it was found that %25,5 of the patients were of the age group 30-45 and 81 and %81.9 were male, % 56,4 were literate, % 87,2 were married, %36,9 had between 11-15 children, %64,4 of nuclear family, %34,2 jobless, 48,3 had an equal income with expenditures, %57 had a cardiac illness story in family, 68,7 had hypertension, %57 had medium knowledge about the illness, %99,3 received the knowledge from the doctor, %66,5 were trying hard to obey the advices given by the doctors and %34,2 had an ilness duration between 0- 5 years.When we compare the patients? life satisfaction scale scores not any significant differences between the scores of age , gender , marital status,number of children , family type, cardiac story in the family, ME knowledge, source of knowledge, obedience to advices, duration of the ilness and avarage life satisfaction scale scores have been detected.