Into the asylum: Minds entrapped in great expectations and the woman in white
Akıl hastanesinin içine doğru: Büyük umutlar ve beyazli kadın'da hapsolmuş zihinler
  1. Tez No: 289589
  2. Yazar: ASENA KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADRİANA RADUCANU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez, Viktorya Dönemi ondokuzuncu yüzyıl Gotik romanı ile bu roman karakterlerinin `delilik' teması arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Charles Dickens'ın Büyük Umutlar ve Wilkie Collins'in Beyazlı Kadın adlı romanlarının incelenmesinde bu araştırma, yazarların zihinsel hapsolma ile ilgili konuları keşfetmek için, Gotik tür içinde nasıl çalıştıklarını göstermektedir. Gotik türün bu yazarlara, kadınlığın ataerkil tanımlamalarını, `zalimliğin' nedenlerini ve de `telkinsizlik' betimlemelerini eleştirmek için ideal aracı sağlamakta olduğu gözlenmiştir.Deli imajı Gotik türde bir arketip olarak işlenmesine rağmen, Collins ve Dickens'ın edebi tasvirleri, bilincin sosyal önemini vurgulamaktadır. Bu nedenle tez, on dokuzuncu yüzyıl gotik edebiyatı içindeki değişimleri, stereotipik `deli' yapılanmasından ayrılan karakterleri göstererek incelemektedir. Böylece, mantık ve delilik, bilinç ve bilinçsizlik, alışılmış ve tekinsizlik gibi zıtlıklar karakterlerin içsel yapılarını güçlendirmek adına, hapsolmuşluğu açığa çıkarmak amacı ile devamlı olarak işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relationship between the Gothic novel of nineteenth century and the madness context of the characters in the Victorian time. In the examination of the selected novels of Charles Dickens (Great Expectations) and Wilkie Collins (The Woman in White), the research displays how these authors work within the Gothic genre to explore the issues related to the mental entrapment. It is observed that the Gothic genre provides these authors the ideal vehicle through which to critique the patriarchal definition of the female, the reasons of the villainy and the uncanny representations.Although the image of the mad is employed in the Gothic genre as an archetype, the literary depictions of Dickens and Collins highlight the social significance of conscious. Therefore, the thesis examines the shifts within nineteenth-century literature of gothic by displaying characters that divert from the sterotypical `mad? construction. As such, the binary opoositions such as reason and insanity, consciousness and unconsciousness, familiar and uncanny are progressively worked to reveal the entrapment, to empower the inner structure of the characters.