Redkit ve Tarkan çizgi romanlarının yapısal açıdan karşılaştırılması
Lucky Luke and Tarkan: A structural comparison of two comics
  1. Tez No: 289590
  2. Yazar: DENİZ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Propp, Todorov, Beugrande & Colby gibi araştırmacılar, inceledikleri metinlerin birimlerine ayrılabileceğini, edebiyat metninin de dil gibi kendi kuralları olan bir dizge olduğunu göstermeye çalışmışlardır. Bu yapısalcı yaklaşım, yazı ve resmi birbirini tamamlar biçimde bir arada kullanan ve karşıtlıkları kullanarak şematik bir yapı oluşturan çizgi romanlara da uygulanabilmektedir.Bir popüler kültür ürünü olarak, özellikle son yıllarda birçok araştırmaya konu olan çizgi romanlar, ülkemizde otuzlarda çocuk dergileriyle birlikte ortaya çıkmış, daha sonra gazetelere taşınmıştır. Bu çizgi romanların içinde en kalıcı olanlardan birisi kuşkusuz Türkiye'de çevirileri yayımlanan, western parodisi Red Kit, diğeri ise milliyetçi söylemiyle ön plana çıkan Tarkan'dır.Bu tezde, Tarkan ve Red Kit çizgi romanları, birer anlatı metni olarak yapısal açıdan ele alınacak, Propp ve benzeri araştırmacıların kullandığı yöntemle, en küçük birimlerine ayrılacaktır. Daha sonra bu birimlerin birbirleriyle olan ilişkileri incelenecek ve her iki çizgi roman biçim ve içerik açısından karşılaştırılacaktır. Bakış açıları ve söylemleri farklılaşan iki çizgi romanın, biçim açısından benzerlikleri ortaya koyulacaktır.
Özet (Çeviri)
Researchers like Propp, Todorov, Beaugrande & Colby tried to show in their works that literature texts can be divided into its units and literature is also a system which has its own rules like language. This structuralist method can also be applied to comics which uses both picture and writing at the same time in a complementary manner and forms a schematic structure using contrasts.Comics have been a research topic as a product of the popular culture, especially in the last decades. In Turkey, comics have begun to publish on child?s magazines in the 1930s and later became common on the newspapers. Among these comics, Lucky Luke, a western parody, as translated into Turkish under the name Red Kit and Tarkan with its nationalistic features are two of the most lasting ones.In this thesis, Lucky Luke and Tarkan will be considered as narrative texts and will be divided into their smallest units with a similar approach to that Propp and other structuralists utilized in their works. Then the relationship between these units will be investigated and these two comics will be compared in context and form. It will be shown that, although these two comics differ in perspective and ideology, they have similarities in their form.