Damgalama ve çerçeveleme boyutlarıyla yazılı basında Suriyeli göçmenler
Syrian migrants in written media with their stigmatization and framing dimensions
  1. Tez No: 546758
  2. Yazar: HASAN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HAKAN DÖNMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİTTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Göç, insanlığın varlığından itibaren dünyanın şekillenmesinde etkili olan bir olgudur. Coğrafi olarak yer değiştirme kadar basit bir anlama karşılık gelecek bir kavram olmanın ötesine geçen yapısıyla göç, sadece günümüz dünyasının görüngüsü değil aynı zamanda insanlığın zihninde derin bir yer açan meseledir. Günümüzde yaşanan göçler kriz olarak görülürken, göçmenler sorun olarak çerçevelenmektedir. Medyanın göç ve göçmene olan yaklaşımı bu bağlamda araştırmanın problemi olarak belirlenmiştir. Nitekim medyanın göç ve göçmene karşı olan tutumu bu çalışmanın üzerinde durduğu konu olmuştur. Türk yazılı basınında Suriyeli göçmenlerin anlamsal kurulumuna odaklanan bu çalışmanın kuramsal alt yapısı Erving Goffman'ın Damga kuramıyla birlikte Çerçeveleme Analizi'ni temel almış, eleştirel ve inşacı yaklaşımların izleğini takip etmiştir. Çalışmanın ana argümanı, yazılı basında yer alan Suriyeli göçmen haberlerinin bazı konu ve olaylarla çerçevelenerek göçmenleri damgaladığı yönündedir. Medyada yer alan göçmenlere yönelik damga söylemi toplumsal söylemin de kaynağı olduğundan göçmenlerle toplum arasındaki iletişim ve etkileşimde medyanın etkin rolü önem kazanmakta toplumda göçmen imajı medya aracılığıyla oluşmaktadır. Bu bağlamdan hareketle, Suriyeli göçmenlere yönelik yazılı basın haberlerinde göçmenlerin damgalanıp damgalanmadığı, Suriyeli göçmen kimliğinin medyada nasıl tanımlandığı ve toplumsal gerçeklik bağlamında Suriyeli göçmen kimliğinin nasıl inşa edildiği soruları, çalışmanın araştırma soruları olarak belirlenmiştir. Çalışma Suriyeli göçmenlerin ilk kez Türkiye'ye gelmeye başladıkları 2011 yılının Mayıs-Haziran-Temmuz aylarını kapsamakta, tiraja bağlı olarak seçilen Hürriyet-Sabah-Posta gazeteleri örneklemi oluşturmaktadır. Söz konusu gazetelerdeki haberler amaçlı örnekleme yoluyla belirlenip, haberde çerçeveleme ve retoriksel söylem yöntem ve tekniklerinin yardımıyla analiz edilmiştir. Genel olarak haber analizlerinden elde edilen sonuç Suriyeli göçmenlerin damgalandığı (damgalanma potansiyeli yüksek insanlar olduğu) yönünde olmuş, dünyada özne olan insanın göçmen kimliği taşımasıyla haberde nesne konumuna düşmesi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the existence of humanity, migration is a phenomenon that has been influential in shaping the world. With its structure that goes beyond being a simple concept as geographical displacement, migration is not only the phenomenon of today's world, but has also a deep meaning in the minds of people. While migration is seen as a crisis, asylum seekers are framed as problems. In this context, media's approach towards migration and asylum seekers is from one of the most important issues to be questioned. For this reason, media's attitude towards migration and asylum seekers is the subject of this study. This study, which focuses on the semantical construction of Syrian asylum seekers in Turkish press, has been discussed with the arguments of critical and constructive approaches based on Erving Goffman's Theory of Stigmatization and Framing Analysis. The main argument of the study is that the news stories related with Syrian asylum seekers in the press, stigmatize the asylum seekers by framing some subjects and events. The stigmatization discourse for the asylum seekers in the media also effects social discourse. For this reason, the role of the media in the communication and interaction between asylum seekers and the community is gaining importance and the image of asylum seekers in the society is formed through the media. In this context, whether the Syrian asylum seekers are stigmatized or not in the press, in which ways the identity of Syrian asylium seekers are defined in the media, how the identity of Syrian asylum seekers are constructed in terms of social reality are determined as the questions of the study. The study covers May-June-July of 2011 when the Syrian asylum seekers first start to come to Turkey. The sample of the study consists of Hürriyet-Sabah-Posta newspapers which are selected according to their circulation. The news in these newspapers are determined by the way of purposefull sampling and analyzed by the way of news framing and rhetorical discourse analysis. The general result of the news analyses indicates that the Syrian asylum seekers are stigmitized (as the people being stigmatized in a high degree) and shows that the Syrian asylum seekers are subjected to the news in media.