Portable art in the context of İstanbul 2010 European capital of culture
İstanbul 2010 Avrupa kültür başkenti kapsamında taşınabilir sanat
- Tez No: 289599
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARCUS GRAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu olan 1923 yılı ile birlikte, yenilenme politikaları arasında sanat, oldukça önemli bir yer tutuyordu. Sanatı ülke gelişiminin bir parçası olarak görüp önemseyen Türkiye Cumhuriyeti kurucuları, savaşların yaşandığı sıkıntılı günlere rağmen sanat ve sanatçıyı destekleyerek, Türk Milleti'ni sanattan yoksun bırakmadı.1980'lerden itibaren ise sanat seçkin kesimin beğenisinden öteye gidemedi. Türkiye'de görsel sanatlar, özel sektör ve üniversitelerin güzel sanatlar bölümlerinin katkılarıyla büyük bir gelişim gösterdi. Çağdaş sanat müzeleri, fuarlar ve seminerler kültür endüstrimizin geliştiğinin de bir göstergesidir. Gelişen kültür endüstrisi ile sanat yapıtlarının sergilenmesine de önem verildi.Sanat yapılarının sergilenmesine verilen bu önem sadece sanatsal çevrede ve belli sınıflarda kaldı. Bu sanatsal çevrenin dışına pek çıkılamadı. Bunun sonucu olarak sadece belirli bir grup insan sanatı izleyip, takip edip, öğrenirken, büyük çoğunluk özellikle gündelik sanattan uzak kaldı.1990 yıllarına gelindiğinde, sanatın hep merkezde kalması problemi yeniden gündeme geldi. Sanat dünyasında ki bazı kişiler bu probleme, yeni projelerle çözüm üretmeye çalıştı. Çağdaş sanat gerek Türkiye'nin uzak köşelerine gerekse İstanbul'un farklı semtlerine taşınarak, halk ile çağdaş sanat tekrar tanıştırıldı.İstanbul'un 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi ile birlikte kültür ve sanat sorunlarına yerel ve uluslararası olarak bakılıp, sorunların çözülmesine yönelik projeler üretildi. Çağdaş ve güncel sanatın daha geniş kitleler tarafından da öğrenilebilmesi için İstanbul 2010 Ajansı Görsel Sanat Bölümü, ?Taşınabilir Sanat Projesi?ni gerçekleştirdi. Bu proje ile sanat İstanbul merkezi dışına taşınarak, çağdaş sanatın insanlarla buluşturulması amaçlandı.2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti görsel projesi olan ?Taşınabilir Sanat?, İstanbul'un en uzak semtlerindeki insanlara taşındı. Sanat sadece Beyoğlu'nda değil, Tuzla, Kartal, Fatih ve Ümraniye'de de izlendi.Bu tezdeki amaç, Taşınabilir Sanat kapsamında, 2010 İstanbul Ajansı Görsel Sanatlar bölümünün hedefleri arasında yer alan konuları değerlendirmektir. Hedeflenen konular: çağdaş sanatın insanlarla buluşması, katılan sanatçılara network ve üretim ortamının sağlanarak, başka sanatçıların da çalışmalarına olanak sağlamaktır. İstanbul'un sanatsal çevresinde uzakta yaşayan halkımız, Taşınabilir Sanat projesi ile birlikte, belki de ilk defa olarak, çağdaş sanat sergisi görme fırsatını buldular. Taşınabilir Sanat projelerinde ki sanatçıların yaptıkları işleri yorumlayıp anlamaya çalıştılar. Farklı bir izleyici kitlesi ile buluşacağını bilen sanatçılar, yaratıcılık anlamında kendilerini zorladılar. Taşınabilir Sanat Projesi sayesinde hem sanat izleyicisi hem de sanatçı çift yönlü olarak olumlu etkilendi.
Özet (Çeviri)
Art occupied a very important place among the policies of renewal, with the establishment of the Republic of Turkey in 1923. The founders of the Republic of Turkey saw art as an inseperable part of the development of the nation and gave it its due importance. They supported art and artists through the troubled times of the wars.However, from the 1980s onward, art became mainly the occupation of an elite class. Visual arts in Turkey made great progress as a result of the contribution of the private sector and the fine arts departments of the universities. Modern art museums, fairs and seminars are signs of a developing cultural industry.Development of Turkish Art continued to belong to a certain art community and upper classes of the society. As a result of this, while only a small group of people looked at, followed and learned about art, the majority remained distant, especially to contemporary art.Different artist of the community took mew measures in 1990's. Contemporary art was once again introduced to people by taking it to not only to different neighborhoods of Istanbul, but also to remote parts of Turkey as well.When Istanbul was elected European Capital of Culture in 2010, the organization approached the long neglected issue of culture and art from both local and international perspectives, and many projects were created to solve the existing problems. In order to inform the community about contemporary art, the Visual Arts Department of Istanbul 2010 Agency implemented the ?Portable Art Project?. The aim of this project was to carry art happenings to the periphery of the city and in the process, to make contemporary art easily accessible to people.?Portable Art?, the visual project of 2010 Istanbul European Capital of Culture, made art available to people living in the most distant neighborhoods of Istanbul. Art was looked at not only in Beyoğlu, but also in Tuzla, Kartal, Fatih and Ümraniye.The aim of this thesis is to evaluate the goals of 2010 Istanbul Visual Arts Agency in the context of Portable Art. The Agency brought contemporary art and people together to provide an environment of networking and production to participating artists and thus enabling other artists to benefit as well. People who live far from Istanbul?s art community found the opportunity, perhaps for the first time, to visit a contemporary art exhibition with the Portable Art project. They tried to interpret and understand the work of artists participating in this project. The artists were aware of the fact that they were going to face an extraordinary audience, so they pushed the limits of their creativity. The Portable Arts Project had a dual effect on both the art audience and the artists.