Strategic structural components of e-government system ımplementation: An approach for Turkey
E-devlet sisteminin stratejik yapısal bileşenleri: Türkiye için bir yaklaşım
- Tez No: 289598
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDA ÜÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Public Administration, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bilgi iletişimi teknolojisindeki yeni gelişmeler sonucunda internet kullanımı önem kazanmıştır. Buna bağlı olarak internetin, bilgi toplumu olma yolunda günlük yaşantısında insanın hayatını kolaylaştırması nedeniyle kullanımı sürekli olarak artmaktadır. Ayırıca, bilgiye anında ve kolay erişim ve bilgi akışını hızlandırması gibi avantajlar sağlaması nedeniyle iş hayatının da vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Internetin kullanımının günlük hayatta bu derece benimsenmesi, vatandaşlarıyla iletişimde sorunlar yaşayan ve bu nedenle ileşimini sürekli olarak geliştirmeye çalışan devletler için yeni bir iletişim ortamı imkan yaratmış ve internet, devletlerin hizmetlerini vatandaşlarına sunmasında da kullanılmaya başlanmıştır.Devlet hizmetlerinin elektronik ortamda sunulması olan E-Devlet Sistemi son yıllarda dünyada bir çok ülke tarafından benimsenmiş ve kullanılmaya başlanmış olup, halen ülkelerin kendi dinamiklerine göre adepte edilebilecek ideal bir system kurulumu standardı arayışları devam etmektedir. Türkiye'de E-Devlet uygulamasına geçmeye çalışan ülkeler arasında olmasına karşın, geçiş sürecinde çeşitli güçlüklerle karşılaştığı ve sorunlar yaşadığı gözlemlenmektedir.Bu tezin amacı, herhangi bir ülkeye kendi gerçeklerine ve kaynaklarına göre adapte edilebilecek E-Devlet Sistemi kurulumunun stratejik yapısal bileşenlerini ortaya koymaya çalışmak ve aynı zamanda Türkiye'nin E-Devlet Sistemi kurulum sürecinde yaşadığı sorunları belirleyerek, iyi örnekler oldukları düşünülen bazı yabancı devletlerin modelleriyle Türkiye'deki modeli karşılaştırıp, vatandaşların da beklentileri doğrultusunda Türkiye için bir E-Devlet Sistemi kurulum yaklaşımı sunmaktır.
Özet (Çeviri)
New developments in ICT have caused internet to become more of an issue. As internet makes individuals? lives easy in becoming information society, its usage constantly increases. Besides, its features of easing instant reach of information and speeding up information flow have made it a valuable part of business life. Its considerable internalization by daily life has created a new communication environment opportunity for the states, which have been going through constant problems with their citizens in term of communication and therefore have been trying to develop better ways to communicate with them. Consequently, internet has also been started to use in serving government services to citizens.E-Government System, which means serving of government services to citizens in virtual environment, has been put into practice by many countries in the world. Those countries have been trying to figure out the standards of an ideal system implementation, which can be adapted to any country depending on its dynamics. Although Turkey is one of those countries, which has been trying to establish it, it is obvious that Turkey has been facing certain impediments and going through some difficulties.The idea of this thesis is to reveal strategic components of E-Government System implementation, which can be adapted to any country according to its facts and resources. Besides, figuring out the problems, which Turkey has faced during E-Government System implementation and comparing Turkey?s model with the models of some foreign countries, which are thought to be good examples, and submitting an E-Government System implementation approach for Turkey considering citizens? expectations.