The impact of product recall on automotıve consumers future purchase ıntentıons: An empirical study on Turkish automotive consumers
Ürün geri çağırmaların, otomotiv tüketicilerinin satın alma eğilimlerine etkisi: Türk otomotiv tüketicileri üzerinde yapılmış ampirik bir çalişma
- Tez No: 289600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF YOLBULAN OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı; ürün geri çağırmaların Türk otomotiv tüketicilerinin satın alma eğilimlerine etkilerini ve firma itibari ve marka güveni ile olan ilişkisini incelemek, bu doğrultuda pazarlamacılara tavsiyelerde bulunabilmektir. Diğer taraftan, ürün geri çağırmaların etkilerinde değişkenliğe yol açabilecek demografik etkenler de araştırılmıştır.Bu çalışma, ürün geri çağırmaların, Türk otomotiv tükecilerinin satın alma eğilimlerine etkisini inceleyen ilk ve öncü çalışmalardandan biri olması yönüyle önem arz etmektedir. Çalışma için gerekli veriler anket aracılığı ile internet üzerinden, Türkiye'de bulunan tüketicilerin katılımı ile elde edilmiştir.Sonuçlar, ürün geri çağırmaların neticesinde, marka itibari ve satın alma eğilimi, marka güveni ve satın alma eğilimi arasında doğrusal bir ilişki olduğunu işaret etmektedir.Ayrıca çalışma sonuçları, ürün geri çağırmaların neticesinde, cinsiyet, gelir düzeyi ve eğitim durumu değişkenlerinin satın alma eğilimine etkisi olmadığını göstermekte, yaş değişkenin ise satın alma eğilimi üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, tüketici satın alma eğilimleri ve firma itibarı ve marka güveninin etkileri hakkında literatüre katkıda bulunmaktadır.Bulgular, gelişmekte olan Türkiye otomotiv pazarnda faaliyette bulunan veya girmeyi planlayan yerli ve yabancı pazarlamacılar için uygulamalar içermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate attitudinal consequences of product recalls on automotive consumer?s future purchase intentions and its relationship with company reputation and brand trust, thus provide suggestions to the marketers about the implications of this study. Furthermore, some demographic factors that might explain or influence the differences in the impact of this product harm crises are examined. The study at hands is one of the pionnering studies that investigates the impact of product recall on automotive consumers? in Turkish market. Data for the study were collected through a survey on the internet, which was accesable for all Turkish consumers. Study findings indicate that, there is a positive linear relationship between brand trust and purchase intention as well as between company reputation and purchase intention.Also findings of this study revealed that, in a product harm-crises, gender, income level and education level does not have any influence on consumers? future purchase intentions, in the contrast age is found to be an influencing factor. This study contributes the literature related to future purchase intention of consumers? for a brand recalled its products from the marketplace, incorporating company reputation and brand trust. The findings have implications both for foreign and domestic marketers who operate in or plan to enter emerging Turkish Automotive Market.