Le Corbusier'nin modern Türk mimarisine etkileri
  1. Tez No: 28961
  2. Yazar: PINAR YILMAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. KAYA DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
“Le Corbusier 'nin Modern Türk Mimarisi'ne Etkileri”konulu bu tez; adından da anlaşılacağı üzere le Corbusier 'nin Türk Mimarisi'ne etkilerinin incelenmesi kapsamındadır. Buradaki amaç; Le Corbusier 'nin Türk Mimarisi'ne olan sözkonusu etki lerinin, Le Corbusier 'ye ait yapıların ve Le Corbusier Mima risi etkisinde (Le Corbusier 'nin ilkeleri doğrultusunda) ül kemizde yapılmış mimari eserlerin karşılaştırılarak irdelen mesi yoluyla ortaya çıkarılıp örnekler ile somutlaştırılma- sıdır. Ayrıca Le Corbusier 'nin mimarlık hakkındaki düşünce ve kuramlarının incelenmesi de araştırmanın kapsamı içinde dir. Tezin birinci bölümü, Le Corbusier 'nin biyografisi niteliğin dedir. Bu ilk bölümde Charles-Edouard Jeanneret' in, daha son raki adıyla Le Corbusier 'nin hayatı doğumundan ölümüne kadar kısaca incelenmiştir. îkinci bölümde, Le Corbusier 'nin mimarlık anlayışı üzerinde durulmuş olup, mimarlık hakkındaki düşünce ve kuramları ince lenmiştir. Sözkonusu inceleme sırasında Le Corbusier 'nin ö- nemli binalarından bazıları hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde; transatlantiklerin ve uçakların, Le Corbusier 'nin mimarlığa bakış açısında ne denli etkili olduklarına da de ğinilmiş, ayrıca Le Corbusier 'nin Türk Mimarisi 'nden etki lenmiş olduğu y/önler anlatılmıştır. Yine bu bölümde; tezin esas konusunu oluşturan, Le Corbusier 'nin Modern Türk Mimari si'ne etkileri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Le Corbusier '- ye ait yapılar ve Le Corbusier 'nin ilkeleri doğrultusunda ül kemizde yapılmış mimari eserler, karşılaştırılarak irdelenmiş ve bu arada Le Corbusier 'nin ana ilkeleri tek tek incelenmiş tir o“Le Corbusier ve Kentsel Tasarım”adlı üçüncü bölümde ise; Le Corbusier 'nin şehircilik anlayışı yine örnekler ile incelen miştir o
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis abaout“The Effects of le- Corbusier on the Modern Turkish Architecture”includes the examination of the effects of Le Corbusier on the Turkish Architecture, as to“be under stood from the title itself. The purpose is to examine these mentioned effects by comparing the buildings of Le Gorbusier and the architectural works in our Country realized under the influence of the Le Gorbusier Architecture (in line with the principles of Le Gorbusier) and to make it concrete using se veral examples o The first chapter of the thesis includes the biography of Le Gorbusier. The entire life of Charles-Edouard Jeanneret, so -called Le Gorbusier, briefly. In the second chapter, the architecture concept of Le Gorbu sier is discussed, his ideas and theories are examined» Du ring this examination, information about some of the impor tant buildings of Le Gorbusier has been given. On this chap ter, the effect of the transoceans and the airplanes in view of Le Gorbusier is discussed, further it is explained how Le Gorbusier was influenced by the Turkish Architecture. In addition, the effects of Le Corbusier on the Turkish Archi tecture, which is the main topic of the thesis, are examined in details o The buildings of Le Corbusier and the architec tural works in our country, performed following the princip les of Le Corbusier, have been compared and examined, and the basic principles of Le Gorbusier are separately examined. In the third chapter, called ”Le Corbusier and Urban Project" the town planning concept of Le Corbusier is examined again by presenting examples»