Türk müziği enstrümanlarının tınısal özelliklerinin incelenmesi ve bu çerçevede mikrofonlama tekniği
Analysis of turkish music instruments timbral characteristics and the technique of mikiing in this context
  1. Tez No: 289610
  2. Yazar: HAKAN MAZLUM
  3. Danışmanlar: DR. NAİL YAVUZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Türk müziği enstrümanlarının tarihsel, yapısal ve icra özellikleri incelemek ve bu özelliklere bağlı olarak şekillenen doğru mikrofonlama tekniklerine değinmektir. Şüphesiz ki bir entrümanın tınısal özelliklerin kulaklarımıza iletilmesinde ses kayıt teknolojisinin payı büyüktür. Ses kayıt teknolojisi sayesinde dünyanın en usta müzisyenlerini yanı başımızda konser veriyormuşçasına dinleyebilmekteyiz. Bunun yanı sıra kayda alınan eserler hiç ölmemekle birlikte nesilden nesile aktarılabilmektedir. Ancak bu teknolojiye hizmet eden çalışmalar çoğunluklu batı müziği enstrümanları üzerinden gidilerek yapılmıştır. Uygun mikrofonlama tekniği araştırmasında Türk müziği enstrümanlarının esas alınmasının temel amacı budur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study; to examine the historical, the constructional and interpretational features of Turkish Music Instruments and to point out the accurate miking techniques which are shaped by the characteristics `above-mentioned?. It is undoubted that sound-recording technology has a big part while carrying the timbre-characteristics of an instrumental to our ears.Through sound-recording technology, we could listen the music of great musicians as they were performing next to us. In addition to this, the performances which have been recorded do not die and carry out to next generations. Neverthless, the studies which serve to soun-recording technology, have been mostly built over the western-musical instruments.Because of the fact above, the main purpose in this study is, investigating the accurate miking technique that is based on Turkish-Music instruments. I hope that my study would be source as a reference.