Sanatın kurumsallaşması sürecinde İstanbul Resim ve Heykel Müzesi
Istanbul painting and sculpture museum in the process of the institutionalization of art
- Tez No: 289611
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÖDEKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 424
Özet
Bu çalışma, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi ekseninde, Türkiye'de sanatın kurumsallaşması ve sanat dünyasının örgütlenme sürecini ele almıştır. Çalışma kurumsal bir tarihçeden öte, müzenin tarihsel değişiminin sanat ortamı ile ilişkisini ve kurumsallaşma sürecindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Daha geniş bir çerçevede ise Türkiye'nin, başta kültür politikaları olmak üzere, ekonomik, siyasi, kültürel ve toplumsal dönüşümlerinin sanatın kurumsallaşmasına etkilerini ortaya koymayı hedeflemiştir. Bu çalışmanın Türkiye'nin en eski kamusal sanat müzesi olan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nin kuruluş tarihi olan 1937 yılından günümüze uzanan kurumsal tarihçesini ortaya çıkarmasının yanı sıra araştırma sanat tarihinde önemli bir yeri olan ve çok tartışılan bir kurum hakkında kaynak olması açısından önemlidir. Ayrıca, Türkiye'de sanat kurumlarının ortaya çıkışı da dönemsel olarak ele alınmış ve başta devlet politikaları olmak üzere, bu dönemlerde etkili olan toplumsal söylemler bu sürece eklemlenmiştir. Dolayısıyla bu çalışmanın, sanat ve toplumsal dinamikler arasında var olan ilişkiler üzerinden yazılan bir sanat tarihi denemesi olması hedeflenmiştir. Özetle, Türkiye'de sanatın kurumsallaşması sürecinin çok katmanlı yapısını ortaya koymayı hedefleyen çalışmanın sanat dünyasındaki güncel değişimlerin kavranması, yeni tartışmalar açması ve sanat tarihi disiplininde yeni araştırmalara kaynak olması açısından bir araç olacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to analyze the process of the institutionalization of art in Turkey and the organization of the art world focusing on the Istanbul Painting and Sculpture Museum as a case study. Rather than providing an institutional history, the research intends to evaluate the relationship of the museum?s history with art worlds and its effects on the process of institutionalization. On a broader perspective, the outcomes of the social, economic, political and cultural transformations, among all cultural policies, were also interpreted in the context of the institutionalization of art. The thesis intends to provide an essential resource about the institutional history of the Istanbul Museum of Painting and Sculpture from 1937, the foundation of the museum, till today. Additionally, the thesis aims to offer an alternative writing of the art history of Turkey, which is mostly based on the relationship between art and social dynamics. Briefly, the thesis, emphasizing the multi-layered structure of the process of the art institutionalization, assumes to provide a medium for apprehending the contemporary changes in the art world and a source for new researches in the art history.