The impacts of the partial labor market reforms
Kısmi emek piyasası reformu etkileri
- Tez No: 289632
- Danışmanlar: PROF. DR. ERİNÇ YELDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üye ülkeleri emek piyasasındaki mobiliteyi ve esnekliği artırmayı hedefleyen bir dizi reformlar uygulamaya başladılar. Kısmi emek piyasası reformları geçici işgücünün durumunu değiştirirken, kalıcı işgücünün mevcut durumunda, neredeyse hiçbir değişiklik yapmadan yürürlüğe girmiştir. Tezin amacı, analitik ve açıklayıcı bir çerçevede, geçici ve kalıcı iş sözleşmeleri kapsamında işçiler için kısmi işgücü piyasası reformları etkilerini analiz etmektir. Açıklayıcı çerçevede, güvenceli esneklik kavramı ve yolları tartışıldı. Bir vaka çalışması olarak; İspanya ve Hollanda'ya ilişkin reformlar ve bunların etkileri incelendi. Analitik çerçeve, örtüşen nesiller (OLG) modelini insan sermayesi birikimi ve heterojen ajanlar kullanarak öneriyor. Geçici işçi ve kalıcı işçi olmak arasındaki tradeoff bireyin kapasitesi üzerine olumlu bağlıdır, kıdem tazminatı ve olumsuz verimlilik şoku üzerine olumsuz bağlıdır. Geçici iş gücünden kalıcı iş gücüne, geçiş varlığı koşulu altında, vasıfsız kıdemli düzey işçilik için bir atlama taşı etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Organization for Economic Co-operation and Development (OECD) countries have started to implement a host of reforms aimed at increasing mobility and flexibility in the labor market. The partial labor market reforms have been processing to change the situation of new hires which are part of the temporary workforce, but making nearly no change in the situation of existing ones, permanent workforce. The aim of the thesis is to analyze the impacts of the partial labor market reforms for workers under temporary and permanent work contracts in an analytical and a descriptive framework. In the descriptive framework, flexicurity concept and its pathways are discussed. As a case study, the reforms and their impacts are investigated regarding of Spain and the Netherlands. Within the analytical framework, I propose the basic overlapping generations (OLG) model with human capital accumulation and heterogeneous agents. The tradeoff between being a temporary worker and permanent worker depends positively on the capacity of the individual, and negatively on the rate of return on capital, the severance payment and the negative productivity shock. There is a stepping stone effect for unskilled senior labor under the condition of existence of the transition.