Common risk factors in the returns of stocks trading in the Istanbul Stock Exchange
İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören hisse senetlerinin getirileri üzerindeki ortak risk faktörleri
- Tez No: 289631
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ALTAY-SALİH
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2011
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
 - Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda 1997-2010 yılları arasında işlem gören hisse senetleri incelenmiş ve hisse senedi getirilerini açıklayan ortak (sistematik) risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Zaman serisi analiz yöntemi kullanılarak Fama & French (1993) üç faktör modelinin performansı mali sektöre dahil olmayan 201 firma üzerinde test edilmiştir. Ayrıca ilave bir risk faktörü (FIP) vasıtasıyla yabancı yatırımcıların piyasaya katılımının hisse senedi getirilerinin değişkenliği üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Son olarak 2001 ve 2008 yıllarındaki finansal krizler göz önüne alınarak alt dönemler incelenmiş; dummy değişken tekniği ve Chow(1960) metodu kullanılarak yapısal kırılma testleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar üç faktör modelinin Sermaye Varlıkları Fiyatlama Modeli'nden (SVFM) daha başarılı olduğunu; bununla birlikte piyasa değeri ve defter değeri/piyasa değeri etkilerinin zayıf olduğunu göstermiştir. Tüm hisseleri içeren piyasa portföyünün artık getirisinin bütün modeller ve tüm alt dönemler için istatistiki açıdan anlamlı bir faktör olduğu bulunmuştur. Yabancı yatırımcı katılım faktörü Fama & French modelinin sonuçlarını çok az geliştirmiştir; dolayısıyla bu faktör istatistiki açıdan anlamlı olmasına rağmen Türkiye piyasasında nispeten zayıf bir etkiye sahiptir. Neredeyse hiçbir portföy için yapısal kırılmaya rastlanmamıştır ve böylece modelin güvenilir olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the stocks trading in the Istanbul Stock Exchange for the years between 1997 and 2010 in an attempt to determine the common risk factors that capture the variation in stock returns. Time-series regressions are conducted to test the performance of the Fama & French (1993) three-factor model on a sample of 201 non-financial firms. Furthermore, an additional factor (FIP) is introduced and used to measure the effect of foreign investor participation on the common variation in stock returns in the Turkish market. Finally, considering the two financial crises in 2001 and 2008, different results in the sub-periods are examined; and structural break tests are performed using the dummy variable technique and Chow?s (1960) methodology. The results prove that three-factor model is superior to the Capital Asset Pricing Model (CAPM) although the effects of size and book-to-market factors are weak. The excess return on the market portfolio is found to be statistically significant for all model specifications and in each sub-period. The inclusion of the foreign investor participation factor improves the explanatory power of the Fama & French model only slightly; thus it has relatively less impact on the Turkish stock market despite its statistical significance. No structural break is determined for the crisis breakpoints for almost all of the portfolios; thus the model is proven to be robust.