Optimal timing of an energy saving technology adoption
Enerji tasarruflu teknoloji adaptasyonunun optimal zamanlaması
  1. Tez No: 289635
  2. Yazar: MEHMET FATİH HARMANKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAĞRI SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tezde, enerji tasarruflu teknoloji adaptasyonunun optimal zamanlamasını analiz etmek için iki aşamalı optimal kontrol tekniklerini kullanıyoruz. Fiziksel sermaye malları sektörünün, tüketim malları sektörüne oranla enerjiye daha fazla bağımlı olduğunu varsayıyoruz. Öncelikle, dışsal gelişen enerji tasarruflu teknoloji içermeyen temel bir model çözüyoruz. Böyle bir durumda, büyüme oranı avantajının eskime ve ayarlama maliyetleri karşısındaki durumuna bağlı olarak ekonominin başlangıç seviyesindeki teknolojide kaldığını ya da daha yüksek enerji tasarrufu sağlayan yeni teknolojiye başlangıçta geçtiğini gözlemliyoruz. İkinci aşamada, modele dışsal gelişen enerji tasarruflu teknoloji ekliyoruz. Böyle bir modelde, öngörülen teknoloji seviyesi, adaptasyonun gecikmesini teşvik edip bu adaptasyonunun dahili zamanlarda gerçekleşmesini sağlıyor. Son olarak, yeni teknoloji ayarlama hızının, teknoloji gelişme oranının, öznel zaman tercihinin ve planlama süresinin teknoloji adaptasyonu optimal zamanlamasına etkilerini nümerik olarak inceliyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we use two stage optimal control techniques to analyze the optimal timing of energy saving technology adoptions. We assume that the physical capital goods sector is relatively more energy intensive than consumption goods sector. First, we solve a benchmark problem without exogenously growing energy saving technology frontier. In such a case, the economy sticks either to the initial technology or immediately switches to a new technology, depending on the growth rate advantage compared to the obsolescence and adjustment costs. In the second step, we introduce exogenously growing energy saving technology frontier. The anticipated level of the technology provides incentives to delay the adoption and generates an interior switching time. Finally, we analyze numerically the effects of the speed of adjustment to the new technology, growth rate of technology, subjective time preference and planning horizon on the optimal timing of technology adoption.