ECB policy response to the Euro/US Dollar exchange rate
Avrupa Merkez Bankası para politikasının Euro/ABD Dolar döviz kuruna tepkisi
  1. Tez No: 289636
  2. Yazar: İSHAK DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REFET S. GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Döviz kurundaki hareketlenmelerin makroekonomi üzerindeki önemli etkilerinden dolayı, döviz kuru para politikası aktarım mekanizmasında önemli bir rol oynamaktadır. Fakat para politikası ve döviz kurunun eşzamanlı tepkisi ve her iki değişkenin de diğer dışlanmış değişkenlere tepki göstermesi olasılığı gibi problemler para politikasının döviz kuruna tepkisinin ölçülmesini zorlaştırmaktadır. Bu tezde, yüksek frekanslı verilerde bulunan değişen varyansa (heteroscedasticity) dayalı bir belirleme yöntemi kullanmıştır. Özellikle döviz kuru şoklarının para politikası şoklarına göre öneminin artmasını veya azalmasını kullanarak tahmin edilen varyans-kovaryans matrislerindeki değişmeler faiz oranlarının döviz kurundaki değişikliklere tepkisini ölçmeye olanak sağlamaktadır. Değişen varyansa (heteroscedasticity) dayalı belirleme yöntemi ile sapmasız sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar Avrupa Merkez Bankasının sistematik olarak döviz kuruna tepki gösterdiğini fakat bu tepkilerin sayısal olarak küçük olduğunu göstermektedir. Ampirik sonuçlara göre döviz kurundaki 1 birimlik düşüş (artış) üç aylık faiz oranlarında yaklaşık 20 baz puan artışa (düşüşe) neden olmaktadır. Bu küçük ve negatif reaksiyon katsayısı Avrupa Merkez Bankası'nın döviz kurunun beklenen enflasyon ve üretim patikasını üzerindeki etkilerinden dolayı döviz kuruna tepki verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The exchange rate is an important part of transmission mechanism in the determination of monetary policy because movements in the exchange rate has significant effect on the macroeconomy. Measuring the reaction of monetary policy to the movements in exchange rate has some difficulties due to the simultaneous response of monetary policy on the exchange rate and the possibility that both variables respond several other variables. This study will use an identification method based on the heteroscedasticity in the high-frequency data. In particular, shifts in the importance of exchange rate relative to monetary policy shocks, and the estimated changes in the covariance between the shocks that result, allow us to measure the reaction of interest rates to changes in exchange rates. This study comes up with unbiased estimates with heteroscedasticity based identification approach and results of this paper suggest that ECB systematically respond to the exchange rate movements but that quantitative effects are small. The empirical results indicate that a 1 point rise (fall) in the exchange rate tends to decrease (increase) the three-month interest rate by around 20 basis points. Small and negative reaction coefficient implies that ECB may respond to the movements in exchange rate only to the extent warranted by their impact on the macroeconomy, since it affects the expected inflation and future output path.