Kentsel toprak düzenlemesinin yasal temellleri ve uygulamalarında çıkan sorunlar
  1. Tez No: 28964
  2. Yazar: SADRİ HABERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ülkemizdeki kentsel toprak düzenlemelerinin yasal temel leri ve uygulamada ortaya çıkan sorunlar makro düzeyde ince lenmiştir. Ülkemizde toprak düzenlemeleri ile ilgili Osmanlı İmpara torluğu' ndan günümüze kadar 65 - 70 kanun çıkartılmıştır, yürür lüğe giriş tarihlerine uygun olarak tezde sıralanmıştır. Toprak düzenlemeleriyle ilgili Kanunların Cumhuriyet döneminde özellikle de kentleşmeye paralel olarak 1955 yılından sonra arttığı gözlen mektedir. Ülkemizde toprak bir güvence, bir yatırım aracı olarak görül mektedir. Kırsal alanlardan daha çok kentleşme hareketiyle be raber daha rant getirdiği için kentlerde toprak edinilmesi yoluna gidilmekte olduğu, hazine arazilerinin hiçbir yasal dayanağı ol madan sahiplenildiği ve el değiştirdiği gözlenmektedir. Kırsal alanlardan göçler, kentlerde birçok sorunu berabe rinde getirmiştir. Bu makro düzeydeki sorunları; Kentleşme Sorunu ve Kentsel Toprak Düzenlemesi Olanakları başlıkları altında top lanabilir. Kentleşme Sorunu; Sanayi ve iskan alanlarının düzenlen mesi, gecekondulaşma nedeniyle arsa sorunlarını, alt yapı so runlarını, hali hazır durumun haritalarının çıkarılarak, imar prog ramlarının yapılmasını güçleştirmekte, hisseli parsellerin bölün mesi ve kaçak inşaatların fazlalaşması gibi sorunları beraberinde getirmektedir. Bunun sonucunda kentsel toprak düzenlemesi olanakları kı sıtlanmaktadır. Hamur kuralının uygulanmasında sorunlar çık makta, yapılmış olan imar planlarında değişiklikler yapılması ge rekmekte olup, yerel yönetimlere dönetleme ve uygulama saf hasında büyük görevler düşmektedir. Ancak yerel yönetimlerin mali sorunlar içinde olması ve personel sorunları hazırlanmış olan kentsel planların uygulanmasını güçleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
I went over the legal foundations at the urban land coordi nation and examine its problems that oppear in practice at the macro level. In our country, approximately 65 - 70 anticles of law about the land coordination have been put interforce since the Otto man Empire uptoday. I order them chronological in may work. It has been seen an increase on the number of law's of articles about land coordination in the Republic period especially after 1955 that parallel to the urbanization. In our country, the land has been considered as a guaran tee and a means of investment. It has been observed that in the urban areas, as a result of the urbanization movement, the rate of the possession of land is higher than the urban areas. The treasury land has been taken possesion and change hands. The migration from the rural the the urban caused many prob lems too. İt is possible to sum up the problems at the macro level under the main titles as:“the urbanization problem”and“urban land coordination”. The urbanization problem: the urbanization of the industry and inhabiting areas and unauthorized construc tion causes difficulties on the issue of topographical survay of these areas and zoning and construction plan. The division of the plot of land that belong to various people and the increase of the un licensed constructions on the results of the unautho rized construction. As a result of this urban land coordination are restricted. On the application of the Hammer Rule. Some problems appear and the present zoning and construction plans need some al terations. So, the local administrations have important duties at the control practice level. But the financial and stuff of the local administration cause some difficulties about the'application of u,rban plans.