İstanbul metropolünde yapılan toplu konut uygulamalarının mekansal alansal ve boyutsal analizleri
  1. Tez No: 28963
  2. Yazar: MUSTAFA YEĞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÖNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tezin ana konusu İstanbul Metropolünde kooperatifler, Toplu Ko nut İdaresi ve Emlak Bankası tarafından yaptırılan, uydu kent niteliğin deki toplu konut uygulamalarının, mekansal, boyutsal ve alansal analiz leridir. - Birinci bölümde; ülkemizdeki konut sorunu konut üretim politi kaları anlatılarak, toplu konut alanları planlaması ve şehirleşme üzerin de durulmuştur. -İkinci bölümde; İstanbul metropolünde sürekli artan nüfus karşı sında, konut sorunu, konut alanları ihtiyacı ve büyük çaptaki konut uy gulamaları ayrı ayrı ele alınmış ve incelenmiştir. -Üçüncü bölümde; İstanbul Metropol Alanı içinde kalan uydu kent niteliğindeki toplu konut uygulamalarının ayrı ayrı özet proje karakte ristikleri ve mekansal, alansal, boyutsal analizleri yapılmıştır. - Dördüncü bölümde; toplu konut uygulamalarındaki yapım teknikle ri ve uygulanan teknolojiler incelenmiştir. - Beşinci bölümde; çok sayıda konutun nasıl biraraya getirilmesi gerektiği araştırılarak Mimarlık mesleğinin gerektirdiği tasarım ilkele ri örneklerle açıklanmıştır. - Altıncı bölümde; konutun önemi, sosyal yararları ülke kalkınma sındaki yeri açıklanarak yerleşimlerin ekonomiye katkısı üzerinde durul muştur. -Sonuçta konu toparlanarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main subject of this thesis is to study siteal, dimensional and areal characteristics of housing schemes made by“Toplu Konut İda resi ve Emlak Bankası”at İstanbul metropol as a satellite Town. - At section one; housing problems and housing site constructi- oning policies at our country are described and meinly housing scheme site planning and urbanisation is emphasised. - At section two; housing problems »housing site reguirements and large scale housing scheme aplications at Istanbul studied one by against. Istanbul metropols continuously increasing population, which is causing an urban agglomeration. - At section three; abstact project characteristics and siteal dimensional and areal analises of satellib Town aplications at Istan bul metropol area made and studied one by one. - At section four; construction technics and applied technologies of housing scheme applications are studied. - At section five; how to construct more houses at the same site is studied and principle desing reguirements of architecturem salutions are given by samples. - At section six; importance of housings, their social advantages their offects of development are explained and offects of urbains to National Economy are emphisized. - At final section; a general summary is made and suggestions are proposed.