Uzayda uluslararası işbirliği ve Türkiye'nin işbirliği faaliyetlerinin değerlendirilmesi
International cooperation on space and evaluation of Turkey?s cooperation activities
- Tez No: 289701
- Danışmanlar: PROF. İNCİ KANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Uzay alanında yapılan çalışmalar ve yürütülen projelerin uzun süreli ve yüksek maliyetli olması, ayrıca risk unsurunun yüksey düzeyde bulunması, günümüzde uluslararası işbirliğini daha da ön plana çıkartmaktadır. Bu çalışmada uzay faaliyetlerinin günümüze etkileri ve işbirliği esasları özetle anlatılmış, uzay çalışmaları kapsamında yapılan antlaşmalara kısaca değinilmiş, Birleşmiş Milletler'in çalışmaları ve uluslararası ortak projelerden bahsedilmiştir. Bazı ülkelerin uzay politikaları, işbirliği çalışmaları ve tarihsel süreci irdelenerek, Türkiye'nin uzay çalışmaları ile işbirliği faaliyetleri ele alınmıştır. Sonuç bölümünde Türkiye'nin uzay alanındaki politikası ile yürütülecek çalışmalarda dikkat edilecek hususlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Space studies and projects carried out in the field of long-term and high cost is also an element of high risk level, so that today releases the forefront of international cooperation. In this study, the effects of space activities to the present day and cooperation principles described briefly, shortly touched on the treaties made within the scope of the space program, mentioned in the UN work and international joint projects. Some countries space policies, cooperation studies and historical process examined and Turkey's cooperation activities with the space policy are discussed. In the conclusion, studies conducted in Turkey to be considered with the policy described in the space sector.