Türkiye'nin uzay ile ilgili muhtemel uluslararası işbirliği konusunun analizi ve Hindistan örneği
Possible future of international space cooperation of Turkey and the case of India
  1. Tez No: 289702
  2. Yazar: CİHANGÜN ÖZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada öncelikle uzay faaliyet sahasının ve bu sahada işbirliğinin önemi üzerinde durulmuştur. Uzaydan gözlem faaliyetleri, haberleşme, seyrüsefer, sosyal ve ekonomik alanlarda faydaları örneklenerek açıklanmaya çalışılmıştır.Uzay alanında başlangıç seviyesinde bir ülke olarak Türkiye ile işbirliği açısından, gelişmiş olan ülkelerin değerlendirmesi yapılmaya çalışılmış ve bu bağlamda ABD ve Rusya üzerinde durulmuştur. Daha sonra ise uzay alanında parlayan yıldız niteliğinde olan ve gelişmiş olan ülkelerin stratejik işbirliği ilişkilerini geliştirmek istedikleri Hindistan'ın genel ve uzay alanında incelemesi gerçekleştirilmiştir.Yapılan çalışmanın sonucunda, Türkiye açısından genel amaç ve hedefler, teknolojik gelişim, teknolojik imkan ve kabiliyetler konuları ile kazanım ve teknoloji transferi konuları göz önünde bulundurularak gelecek konusunda değerlendirme yapılmıştır. Bu değerlendirme sonucunda, uzayda ilerlemenin işbirliği ile daha hızlı olacağı ve Türkiye'nin gelecek uzay faaliyetleri açısından gelişmiş ülkeler ile değil, gelişmekte olan Hindistan gibi ülke veya ülkeler ile işbirliği ilişkileri geliştirmesinin daha yararlı olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we first focused on the importance of space and cooperation in space. Benefits of space are explained for military and civilian applications of space observation sensing, satellite communication, satellite navigation, social and economic areas.US and Russia as developed countries are analyzed in the subject of space cooperation for Turkey. Than India that is carried out as a strategic partner in international space cooperation in terms of developed countries, is anlyzed.As a result of the study; according to their capabilities and capacities, US and Russia are evaluated as good partners for Turkey but not at the begining of space activities. On the other hand, India, a shining country in space, is evaluated as brilliant partner at the begining of space activities for Turkey.