Hakikat ötesi çağda kamu diplomasisi ve Türkiye'de aktif olarak gelişen yerel aktör örneği: İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)
Public diplomacy in the age of post-truth and the example of actively developing local actors in Turkey: Istanbul Metropolitan Municipality (IMM)
- Tez No: 761858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEM BİRİZ KARAÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
II. Dünya Savaşı ile birlikte gelişen nükleer güç ve uzay teknolojisi, devletlerin güç politikalarında ve araçlarında değişim ve dönüşüm yaşanmasına neden olmuştur. ABD tarafından soğuk savaşın sona ermesi ile beraber kalıcı barışın tesis edilmesi için yumuşak güç politikaları uygulanmıştır. Teknolojinin ve sanayinin gelişmesi beraberinde iletişim araçlarını da çeşitlendirmiştir. Bu çeşitlilik ülkelerin yumuşak güç unsurlarının geliştirmesine katkı sunmuştur. 2016 yılı sonrasında 'Hakikat Ötesi' olarak adlandırılan dönemde, iletişim araç ve platformlarının çoğalması, doğru olmayan manipülasyona açık bilgiler ile insanları yanlış yönlendirilmesine sebep olduğu saptanmıştır. Şeffaflık ve açık veri ölçeğinde yerel aktörlerin gelişmesi, uzun vadede ülkelerin kamu diplomasi faaliyetlerini geliştirmiş, güç ve güven inşa edilmesine neden olmuştur. Küreselleşme teorisi ile beraberinde uluslararası işbirliğini, ülkeler arasındaki diyalog ve kentlerin önemini artmıştır. Üst düzeyde geliştirilen makro politikalar yerel, ulusal ve bölgesel işbirliği ve doğrudan veya dolaylı bir şekilde yerel yönetimleri de etkilemiştir. Yerel yönetimler, ülkelerin dış politika vizyonu doğrultusunda güven ve güç üretmesi, reaktif ve proaktif ilişkiler inşa etmesi, ortak üyeliklerde pozitif kazanım sağlaması, evrensel politik hedeflere yönelik somut örnekler ortaya çıkarması ülkelerin halkla ilişkiler faaliyetlerine katkı sağlamaktadır. Güç, kamu diplomasisi ve yerel aktör kavramları arasındaki bağlantı, kuramsal yaklaşımlar ilgili literatür çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu noktadan hareket ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kamu diplomasi çalışmaları somutlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nuclear power and space technologies developed with the World War II caused a shift and transformation in the power policies and instruments of states. USA started implementing soft power policies with the ending of the cold war and the establishment of permanent peace. Technological and industrial developments brought about the diversification of the communication tools. This diversity contributed to countries developing soft power tools. After 2016, it has been detected that people are misguided with incorrect information or information vulnerable to manipulation facilitated by the increase in the communication tools and platforms in the period named the 'Post-Truth' era. The development of local actors in transparency and open data scale developed the diplomacy efforts in the long run, causing the construction of power and trust. With the globalization theory, the importance of cities, dialogue between countries, and international cooperation increased. Macro policies developed on the higher levels and local, national and regional cooperation directly or indirectly affected local administrations. Local administrations producing trust and power in accordance with their countries' vision, building reactive and proactive relationships, obtaining positive gains in joint memberships and creating concrete examples aimed at universal political targets contribute to countries' public relations operations. The connection between the concepts of power, public diplomacy, and local actors is considered within the frame of the literature related to theoretical approaches. Public diplomacy efforts of İstanbul Metropolitan Municipality are concretized from this point of view.