Türk futbol sektöründe rekabet ve taraftar gruplarının sektörden beklentileri: Beşiktaş J.K. Çarşı Grubu örneği
The expectations of the competitive and fan groups from the Turkish football sector : The example of Beşiktaş J.K. Çarşı Group
- Tez No: 289719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. C. YENAL KESBİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Spor, Economics, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Futbol, tüm dünya genelinde 260 milyar dolar olan cirosu ile yeni bir istihdam ve gelir kaynağı yaratan bir sektördür. Bu çalışmada; futbol sektörü ekonomik boyutlarıyla incelenmektedir. Futbolun endüstriyel bir süreç içine girmesiyle birlikte, futbol kulüplerinin hızla rekabetçi dengeyi sağlamak ve rekabet gücünü yükselterek büyüyen futbol pastasından daha fazla pay almak için şirketleşmeye başladıkları görülmektedir.Hızla gelişen küreselleşme süreci içerisinde; bütün sektörler gibi futbol sektörü de, tarihsel süreçte büyük bir gelişim göstermiştir. Şu an itibariyle dünyanın en önemli 20 sektörü arasında olan futbol sektörünün diğer sektörlerden ayrılan yapısı, rekabet yapısında da farklılıklar göstermiştir. Bu bağlamda futbol; ekonomik bir özellik taşırken, sosyal ve kültürel anlamda da etkilere sahip kitlesel bir iletişim aracı ve pazarlama öğesi olmaktadır. Ayrıca futbol sektöründe ki rekabet, piyasada ki rekabet sistemlerinin hiç birine tam olarak benzememektedir. Bu yüzden futbol sektöründe ki rekabet koşulları; sadece ekonomik anlamda rekabeti değil, sportif anlamda da rekabeti içerir. Bu da bu farklılaşmanın temel nedenidir.Araştırmada Beşiktaş J.K. Çarşı Grubu'nun verdiği cevaplar önderliğinde; Türk futbol takımları taraftar gruplarının, Türk futbol sektöründe rekabet beklentilerini ve kendi tuttukları takımlardan rekabet beklentilerini Beşiktaş J.K. ve Çarşı Grubu kapsamında araştırmak için İstanbul ili Beşiktaş ilçesi, Sinan Paşa mahallesinde bir anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçları SPSS 18 programına girilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Football, which is all over the world with a turnover of 260 billion dollars is a sector that creates a new source of employment and income. This study examines economic dimensions football sector. Upon entry into the football in an industrial process, the competitive balance of football clubs to ensure rapid growth and increasing competitiveness of football to get a greater share of the cake consultancy services are started.The rapidly developing in the process of globalization, such as the football industry in all sectors, have shown vast improvement in the historical process. As of now the football world of the 20 most important industry sector, other sectors, leaving the structure, have shown differences in the structure of competition. In this context, football is a feature moving economic, social and cultural sense, with the effects of a mass element is a means of communication and marketing. In addition, the football industry competition, competitive systems on the market that no one exactly alike. This is why football is the competitive conditions of the sector, not only in economic terms, competition, sporting sense, it involves competition. This is the main reason for this differentiation.Besiktas research J.K. Çarşı Group under the leadership of answers given by the Turkish football teams supporters groups, the competitive sector of the Turkish football teams in the competition held by the expectations and the expectations of their Besiktas JK Besiktas district of Istanbul province to investigate the scope and the Mall, a survey was conducted Sinan Paşa neighborhood. The survey results were evaluated by entering the SPSS 18 program.