Ekonomide kadın girişimciliğinin yeri: Türkiye'de az gelişmiş bölgeler üzerine bir inceleme
Place of women's entrepreneurship in the economy: A review of the less developed regions
- Tez No: 289739
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Türkiye nüfusunun %50'sini oluşturan kadınlar, işveren ve kendi işinin sahibi olanların sadece %14'ünü temsil etmektedir.Her ne kadar kadınlar Türkiye nüfusunun yarısını oluştursa da, 2006 rakamlarına göre kadın girişimcileri temsil eden ?işveren? ve ?kendi işin yapan? kadınlar, Türkiye'de toplam kadın istihdamının sadece %14'ünü oluşturmaktadır.Bundan başka, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik süreci kapsamındaki reform çalışmalarının bir parçası olarak kadın erkek eşitliğini pekiştirmek üzere gösterdiği çabalar doğrultusunda böyle bir çalışmanın zamanlaması çok doğrudur.Günümüzde gelişen teknoloji ve endüstrileşme ile birlikte her geçen gün çalışma hayatına katılan kadın sayısında artış olmaktadır. Türkiye'de hâlâ kadınlarımızın iş sahibi olmalarını engelleyen birçok sorun giderilmeyi beklemektedir. Türkiye'de kadının çalışma yaşamında karşı karşıya bulunduğu sorunların temelinde, toplumun ekonomik, sosyal ve kültürel yapısındaki bazı aksaklıklar yatmaktadır. Bu aksaklıkların çözülmesiyle kadınlarımız çalışma hayatına daha çabuk girecektir.Türkiye'de kadın istihdamının mevcut durumunu ortaya koymak amacıyla yapılan bu çalışmada, kadının iş gücü piyasası içindeki durumu Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) elde edilen veriler doğrultusunda çeşitli açılardan ele alınmıştır. Çalışmada özellikle Türkiye'de kadın istihdamının sektörel olarak nasıl dağıldığı üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda iş gücü piyasasındaki kadınların işteki durumları da değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmada kadın istihdamının sektörel analizi ilk olarak ülke genelinde, daha sonra ise bölgelere göre incelenmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'de yıllar itibariyle artış gösteren kadın istihdamının 2002 yılından itibaren düşme eğilimi içerisine girdiği tespit edilmiştir. Sektörel açıdan ise kadın çalışanların hâlâ yoğunlukla tarım sektöründe istihdam edilmelerine rağmen bu oranın son yıllarda düştüğü, hizmetler sektöründe ise önemli artışların meydana geldiği saptanmıştır. Bu gelişmeler paralelinde kadınların işteki durumlarının da değiştiği görülmüştür. Kadınlar ücretsiz aile işçisi olmaktan çıkmış ücretli ve yevmiyeli olarak çalışma durumuna geçmiştir. Bölgesel düzeyde incelendiğinde ise bu durumun bölgelerin gelişmişlik düzeylerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Women, who constitute 50% of Turkey?s population, represent only 14% of employers & the self-employed.Whilst women constitute half of the Turkish population, figures from 2006 indicate they only make up 14% of the total of ? employers? and ?self employed? in Turkey.Regarding urkey?s efforts to reduce the gap between men and wome in the business world as art f its reform process towards the European Union membership, the timing is accurate for a women entrepreneurship study.Today, there is an increasing number of women entering business life with the development of technology and industry. In Turkey, lots of problems are waiting to be solved, which are preventing women to have a job. The basis of problems, which women face during their business life are due to some economic, deficiencies in economic, social and cultural structure of the society.In this article, we look at labour market conditions at women from various perspectives in Turkey, in a sense, to articulate the current figure drawn from Turkish Statistical Institute (TURKSTAT). In particular we focused on sectoral distribution at women employees. At the same time, the statuses in which women take part were explored. The analysis at sectoral employment is the case, firstly in national, secondly regional bases. As a result, the observation based on the fact that women labour force has shown tendency to decline since 2002, on annual bases. On sectoral basis, however, a high proportion at women have employed in agricultural sector, albeit declined and in contrast, increased considerably in service sectors in recent years. Paralel to these developments, statuses of women at work place varied accordingly. Through the exercise at reason women have abandoned traditional roles as unpaid family workers and demonstrated capacity at engaging into paid employment. This study also confirms that the outcome at research varied in line with uneven development at Turkish regions.