Hüsni'nin hayatı, edebi kişiliği ve Divan'ı
Hüsnî's life, literary personality and his Divan
- Tez No: 289740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAPLAN ÜSTÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 430
Özet
Bu çalışma XIX. yüzyılın ilk yarısında yaşadığı tahmin ettiğimiz Divân şairlerindenHüsnî'nin hayatı, edebi kişiliği ve Divân'ın çeviriyazısını kapsamaktadır. Hüsnî Div?nı'nınbilinen tek nüshası, İstanbul Kütüphanesi Türkçe Yazmalar Bölümü'nde 5505 numarada kayıtlıbulunmaktadır. Metin bu nüsha üzerine kurulmuştur.Hüsnî, Nakşbendî tarikatine mensup olduğundan Div?n'ı Nakşbendilik ve tasavvufüzerinedir. Halkı eğitmek ve tarikate çağırmak amacıyla da sade ve anlaşılır bir dil kullanmıştır.Hüsnî'nin şiirleri gerek dil ve üslûp gerekse edebi sanatlar bakımından Div?n şiiriningenel özelliklerini yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study covers the life, literary personality and the translation text of Div? n of Hüsnî,one of the Div? n poets, who is assumed to live in the first half of the 19th century. The onlyknown copy of Hüsnî Div? n is recorded in the number 5505 in the Department of TurkishWritings at İstanbul Library. The text is based on this copy.Since Hüsnî is a member of Nakşibendî sect, his Div? n is concerned with the ideas ofNakşibendî and sufism. He used clear and simple language in order to instruct and invite peopleto the sect.Hüsnî?s poems reflect the general characteristics of the Div? n poetry in terms of bothstyle and language and of literary arts.