Avrupa Parlamentosu seçimlerine düşük katılımın nedenleri
Reasons for low voter turnout in the European Parliament elections
  1. Tez No: 289757
  2. Yazar: MUSTAFA BAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELCEN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezde, Avrupa Parlamentosunun (AP) yetkilerinin artmasına karşın seçimlerine katılımın düşmesinin nedenlerini incelenmektedir. Avrupa Birliğinin (AB) seçimle iş başına gelen tek kurumu olan Avrupa Parlamentosunun seçimlerine katılım büyük önem taşımaktadır çünkü seçimlere katılım oranı Birliğin Avrupa vatandaşları nezdindeki meşruiyetinin bir göstergesidir.İlk doğrudan seçimlerin yapıldığı 1979 yılından beri yedi kez gerçekleştirilen AP seçimlerine katılım sürekli olarak düşmektedir. Bu süre içinde AP'nin yetkileri kayda değer ölçüde artmıştır. Katılım oranlarının bu artış doğrultusunda artması beklenirken böyle bir düşüş yaşanması şaşırtıcı bir durumdur. Bu çalışmada, bu durumun nedenleri ortaya koyulmaya çalışılmıştır.Betimleyici bir yaklaşımın benimsendiği bu çalışma, literatür taraması ve Eurobarometre anketlerinin incelenmesi sonucunda elde edilen verilere dayanmaktadır.Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılımın düşük olmasının nedenleri AB vatandaşlarının Birliği ve kurumlarını yeterince tanımaması, siyasete olan ilginin azalması, AB ve AP'ye ilişkin demokratik açık ve meşruiyet algısının yanısıra siyasete güvensizlik ve AB/AP'ye güvensizlik yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis inquiries into why the voter turnout in the European Parliament (EP) Elections keeps falling although the powers of the EP have increased significantly. Voter turnout in the EP Elections is very important as it is an indicator of citizens? perception of the EU?s legitimacy as well as the EP, which is the only directly-elected EU institution.The voter turnout has fallen steadily since in the seven EP elections since 1979 when the first direct elections to the EP were held. Although the powers of the EP have grown substantially, it is puzzling that the turnout rates have been low, which was in constrast to expectations. This research attempts to explain the reasons behind this phenomenon.Having adopted a descriptive approach, the work is based on the data collected through literature review and examination of the surveys conducted by the Eurobarometer.As a result of this work, it was concluded that the causes for the decreasing turnout in the EP elections are lack of information about the EU and its institutions, decreasing interest in politics, the perception of democratic deficit and legitimacy problem associated with the EU and the EP, distrust in politics as well as distrust in the EU and EP.