Energy sources and ınvestment project assessment: A case study about wınd energy ın Turkey
Enerji kaynakları ve yatırım projesi değerlendirilmesi: Türkiye'de rüzgar enerjisi hakkında bir örnek çalışma
- Tez No: 289775
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Borsa ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Enerji kaynakları her zaman bütün dünyayı ilgilendiren bir konu olmuştur. Bazı ülkeler bu kaynakları ithal ederek elde ederken, bazı ülkelerde bu kaynakları üretme konusunda tekel konumuna gelmiştir.Bu kaynakların hepsi farklı alanlarda talep edilmektedir. Ama şu bilinmektedir ki enerji kaynakları medeniyetleşmenin bir göstergesi olmuştur.Bu kaynakların öneminin kavranması ile birlikte bu alana yatırımlar yapılmaya başlanmıştır.Bu tezin amacı bu kaynakların özellikle projenin kurulum aşamasında büyük yatırımlara ihtiyaç duymasından ve sağlanacak fon kaynaklarının kısıtlı olmasından dolayı nasıl bir dağılım yapılabileceğini gösterebilmektir.Buradaki amaç enerji yatırımlarının maliyet ayaklarının doğru belirlenmesi ile birlikte gelecekte ortaya çıkacak sapmalardan bu kalemlerin ne şekilde etkilenip etkilenmeyeceği bilinmesidir.Yatırımlar yapılırken her zaman tahmini rakamlardan yola çıkılır. Firmaların elinde kesin rakamlar yoktur ancak ne kadar tahmine yakın olunursa firma o kadar başarılı olacaktır.Yatırıma karar verirken firmalar için finansman ihtiyacı tesbitide en önemli kararlardan biridir. Bu durumda devlet veya özel sektörün tek başına sağladığı kaynaklar eksik kalmaktadır. Devlet ve özel sektörün birlikte hareket etmesi gerekmektedir.Özellikle fosil kaynaklara alternatif olarak çıkan yenilenebilir enerji kaynaklarının devlet ve uluslararası kuruluşlar tarafından daha çok desteğe ihtiyacı olduğu anlaşılmıştır. Çünkü fosil enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar çok eskiden beri yapıldığı için fizibilite aşaması daha tahmin edilebirdir. Ancak bu yenilenebilir enerji kaynakların fizibilite aşaması için geçerli olamamaktır.Yenilenebilir enerji kaynaklarının çevreci olması ve dış maliyetlerinin çok düşük olması ve sürdürülebilir kalkınma açısından etkin olması, bu kaynakları geleceğin enerji kaynakları yapmaktadır. Bu doğrultuda özellikle gelişmiş ülkelerde yenilenebilir kaynak yatırımlarına ciddi yönelmeler vardır. Yenilenebilir kaynaklara yatırım yapmak hem ülke ekonomisine, hem ülke enerji ihtiyacına hemde dünyamızda daha temiz bir çevre yaratma isteğine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Energy resources all over the world always has been a subject of interest. Achieved by some countries, while importing those resources, some countries has become a monopoly in manufacturing. All of these resources are required in different areas. It is known that energy is an indication of civilization. With the understanding the importance of resources to this area has been invested.The purpose of this thesis of these resources, because of how the show is to make a distribution of limited funds, especially in the installation stage of the project will be needed major investment funds. The objective of investment in energy costs with their components correctly identify deviations arise in the future, this item is to know how the affected.While investment are always set out the estimated figures. No exact figures are in the hands of companies, but what is estimated to be close to the companies that will succeed. When deciding to invest in companies for the financing needs are one of the most vital decisions. In this case, the state or private sector alone will lack the funds are provided. Public and private sector must act together. As an alternative to fossil resources, particularly the renewable energy resources by governments and international organizations are in need of more support was found. Investment in fossil energy resources, because from time immemorial have been made more predictable for the feasibility phase. However, these is unable to feasibility stage of renewable energy sources.Renewable energy sources have environmental, too low external costs and sustainable development to be effective in terms of these resources is the future of energy resources. In this direction, especially the developed countries is lead serious to invest in renewable sources. To invest renewable energy area will make contribution to country?s economy, energy demands and, creating a cleaner environment in our world.