İstanbul'daki stadyumların ve kapalı spor salonlarının fonksiyonel işletimleri
The functional operation of the stadiums and indoor facilities in Istanbul
  1. Tez No: 289812
  2. Yazar: TOMRİS KAREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Şehircilik ve Bölge Planlama, Sports, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
“İstanbul'daki Stadyumların ve Kapalı Spor Salonlarının Fonksiyonel İşletimleri”başlığı altında hazırlanan tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde konu ile ilgili genel değerlendirme yapılmış ve giriş bölümü oluşturulmuştur.İkinci bölümde stadyum yapılarının ilk ortaya çıkışından günümüze kadar göstermiş olduğu değişim süreci incelenmiş, stadyum yapılarının konumlandırılması, oluşum kriterleri, mimari özellikleri, tasarımı ve yapımını etkileyen faktörler incelenmiştir. Stadyum yapılarının fonksiyonel işletimlerine de ayrıca değinilmiştir. Aynı şekilde ve kapsamda, kapalı spor salonları da ele alınmış; konumlandırılmaları, kullanıcı gereksinimleri ve yine fonksiyonel işletimleri incelenmiştir.Üçüncü bölümde araştırma metodolojisi yapılmış; araştırmanın amacı, süreci ve tasarımına değinilmiştir ve bu bağlamda İstanbul'daki bazı stadyumlar; Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu, Beşiktaş İnönü Stadyumu, Atatürk Olimpiyat Stadyumu ve Türk Telekom Arena ve yine İstanbu'daki bazı kapalı spor salonları; Ağaoğlu My Club World, Ataşehir Taç Spor Tesisleri, Caferağa Spor Salonu ve Ümraniye Haldun Alagaş Spor Kompleksi incelenmiştir.Son bölümde sonuç ve değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Under the title of“The Functional Operation of the Stadiums and Indoor Facilities in Istanbul”the thesis is here by presented in four chapters mentioned as below:In Chapter 1, Regarding to subject there is general treatment ande determination of the problematic.In Chapter 2, The development of the stadiums from the ancient times is researched, the site, the architectural characteristics, designs and the criterias are studied. Also the functional operations of the stadiums are analysed. In the same way the indoor facilities have been analysed.In Chapter 3, The research methodology; the purpose of the research, the process and the design work are defined. In this context some of the stadiums in Istanbul such as; Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadium, Beşiktaş İnönü Stadium, Atatürk Olimpiyat Stadium and Türk Telekm Arena are analysed. Also some of the indoor facilities in Istanbul such as; Ağaoğlu My Club World, Ataşehir Ta. Sports Centre, Caferağa Sports Centre, Ümraniye Haldun Alagai Sports Centre are investigated.In concluding section result and evaluation are stated.