Enjeksiyonla kalıplanmış poliolefinlerin özelliklerine plastik katkıların etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of plastic additives on the properties of injection molded polyolefins
- Tez No: 586697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER YALÇINYUVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Plastikler günlük hayatımızda önemli bir yer tutmaktadırlar. Zaman içerisinde plastik malzeme bileşimleri alanında sağlanan gelişmelerle birlikte, plastik malzemeler takviye edilerek daha üstün özelliklere sahip olmaları sağlanmıştır. Bu özelliklerin sağlanabilmesi için poliolefin hammaddenin yanında, plastik ürünün fiziksel ve mekanik özelliklerini değiştiren plastifiyanlar, renklendiriciler, statiklenmeyi önleyici antistatikler, UV stabilizatörleri, yanma dayanımını artırıcı katkılar, antioksidanlar vb. plastik katkı maddeleri kullanılmaktadır. Kullanılan plastik katkı maddelerinin birbiriyle ve hammadde ile uyumları çok önemli olmakla birlikte son ürünün özelliklerini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle, katkı maddelerinin birbiriyle uyumları incelenerek ortaya çıkan problemlerin giderilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, poliolefinlerden olan polipropilenin plastik sektöründe, stadyum koltuklarında kullanımı ve plastik katkılarının polipropilen üzerindeki etkileri incelenmiştir. Stadyum koltukları, açık/kapalı yüzme havuzlarında, stadyumlarda, okulların spor salonları gibi birçok alanda kullanılmaktadır. ENJEKSİYONLA KALIPLANMIŞ POLİOLEFİNLERİN ÖZELLİKLERİNE PLASTİK KATKILARIN ETKİLERİNİN İNCELENMESİ xiv Bu tez çalışmasında, denemede kullanılacak katkılar belirlenmiş, katkı olarak kullanılan alev geciktirici sabit tutulmuştur. Ekstruderde %90 kopolimer ve %10 diğer katkılar olacak şekilde UV ve antiasit masterbatchleri hazırlanmıştır. Tablo 3.7'de gösterilen reçetedeki masterbatchler ve Tablo 3.9'daki gerekli miktarlar baz alınarak kopolimere UV katkıları, antiasit ilave edilerek kuru karışım yapılmış ve enjeksiyon makinasında nihai numuneler hazırlanmıştır. Hazırlanan masterbatchlerin test numunelerinin hazırlandığı enjeksiyon prosesinde diğer katkılarla uyumunu incelemek için DSC analizleri, TGA analizleri, yanma testleri ve UV testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Plastics have an important place in our daily lives. Together with the developments in the field of plastic material compositions over time, plastic materials have been reinforced to provide superior properties. In order to provide these properties, in addition to polyolefin raw materials, plasticizers, colorants, anti-static antistatics, UV stabilizers, additives that increase the fire resistance, antioxidants, etc., which change the physical and mechanical properties of the plastic product. plastic additives are used. The compatibility of the plastic additives with each other and with the raw material is very important, but directly affects the properties of the final product. Therefore, it is aimed to eliminate the problems arising by examining the compatibility of the additives with each other.In this study, the use of polypropylene, which is one of the polyolefins, in the plastic sector, stadium seats and the effects of the plastic additives on polypropylene have been investigated. However, this use requires a number of features. In this thesis, the additives to be used in the experiment were determined and the flame retardant used as the additive was kept constant. UV and antacid masterbatches were prepared with 90% copolymer and 10% other additives in the extruder. Based on the masterbatches in the recipe shown in Table 3.7 and the required amounts in Table 3.9, UV additives, antacids were added to the copolymer to make a dry mixture and final samples were prepared in the injection machine. INVESTIGATION OF THE EFFECTS OF PLASTIC ADDITIVES ON THE PROPERTIES OF INJECTION MOLDED POLYOLEFINS xvi DSC analyzes, TGA analyzes, combustion tests and UV tests were performed to examine the compatibility of the prepared masterbatches with other additives in the injection process in which the test samples were prepared.