Tarsus-Pozantı ayrımı Adana-Gaziantep otoyolu (Km 44+600 - Km 125+000) arası yapılan peyzaj planlama çalışmaları üzerine bir araştırma
- Tez No: 28989
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
VI öz Bu araştırmanın amacı, ülkemizdeki ilk otoyol çalışmalarından olan Tarsus-Pozantı Aynmı-Adana-Gaziantep otoyolu peyzaj planlama çalışmaları tamamlanmış ve trafiğe açılmış km 44+600 - km 125+000 kesimi peyzaj çalışmalarını incelemek ve bu çalışmaların peyzaj mimarlığı ilkeleri içinde uygunluğunu irdelemektir. Çalışmanın birinci aşamasında otoyolun ve yakın çevresinin doğal ve kültürel verileri saptanarak değerlendirilmesi yapılmıştır. İkinci aşamada ise, yapılan peyzaj çalışmalarının uygulamalarına ilişkin veriler ile bu uygulamaların fonksiyonel ve estetik açıdan uygunluğunun saptanmasına ve öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT The aim of this research is, to examine the landscape applications of the section between km 44+600 - km 125+000 which was complated of Tarsus-Pozanti Junction- Adana-Gaziantep Highway, and to discuss the availability of this work from the respect of landscape design principals. In the first phase of the research, natural and cultural structure of the highway area and it's vicinity were determined and the data was evaluated. As for the second phase, it was tried to criticise the availability of the landscape design with reference to aestethics and function.