Amanos dağları dörtyol kesiminde bazı yayla yerleşimlerinin doğala yakın vejetasyonlar üzerindeki etkilerinin araştırılması
- Tez No: 28988
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNGÖR UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Peyzaj Mimarlığı, Botany, Landscape Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
VII ÖZ Bu araştırma, Amanos Dağları'nda mevcut kullanım sistemi içerisinde, doğala yakın vejetasyonlarda meydana gelen değişimleri saptamak, yaylalardaki kullanım biçimlerinin farklı vejetasyon kuşaklan üzerindeki' etkilerini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla, Dörtyol ilçe sınırlan içerisinde dağlık alanın kuzeybatı bakılı yamacında çeşitli bitki örtüsü kuşaklarını içeren bir transekt seçilmiştir. Seçilen alanda1 ikisi rekreasyonel amaçlı olmak üzere bazı yayla yerleşimleri yer almaktadır. Arazi gözlem sonuçlannın değerlendirilmesiyle, vejetasyonlarda doğal olarak yayılan bitki türleri yanında, antropo-zoojen etkiler sonucu alana taşınan veya vejetasyon içindeki yoğunluğu değişen ruderal, segetal, orman açıklıkları ve çayır bitki türleri saptanarak guruplandırılmış, bu gruplar içinden karakteristik türler seçilmiş ve karşılaştırmalı olarak vejetasyon dinamiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, doğala yakın vejetasyonlarda dış etkilere bağlı olarak bir değişimin var olduğunu göstermektedir. Bu etkenler, rekreasyon ve tarımsal üretim amaçlı yayla yerleşimleri ve bu yerleşimlerdeki periyodik aktivitelerdir. Doğala yakın vejetasyonlardaki değişim; öncelikle karakteristik türlerin örtü derecelerindeki düşme ile sekonder bir tepki olarak tür çeşitliliğinin azalması ve değişen habitat koşullan paralelinde synantropik bitki türlerinin alanda yayılması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Vejetasyon dinamiği yönünden incelenen üç yayla yerleşimi içinde gerek tür sayısı, gerekse bu türlere ait toplam örtü derecesi açısından synantropik vejetasyonun, Quercus cerris kuşağında yer alan Yahyalı Yayla ve yakın çevresinde en yüksek değere ulaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT This research have been done to determine the changes which occured on natural vegetation and find out the effects of the activities originated by using the uplands on different vegetation belts in the Amanos Mountains. By this aim, the transect which located on the northwest exposed slope of the mountain in the boundary of Dörtyol and includes different vegetation belts was choosen. Some seasonal settlements are located in the research area. By evaluating the data obtained from the field observations, in addition to the native species of the area, ruderals, segetals and forest clearing species which occure in the natural vegetation by the antropho-zoogenic impacts were classified and by compering the characteristic species of these groups, vegetation dynamics has been tried to explain. The findings obtained from the research, represent a change which was originated by the human impacts on the natural vegetation. These impacts include recreational and agricultural land uses and periodic activities in the seasonal settlements. The change on the natural vegetation appears with the decline in density of characteristic species and decrease in number as a secondary reaction. Further, synantrophic species increase in number and density in the settlement site. The rate of synantrophic vegetation with reference to the number of species and the density, is on the maximum level in the center and vicinity of Yahyalı Yayla which is located in the Querents cem's belt.