Gerbera L.'nin değişik organlarından yararlanarak in vitro yöntemlerle üretim olanaklarının saptanması üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 28990
  2. Yazar: SİBEL GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Peyzaj Mimarlığı, Botany, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
-VIII- ÖZ Araştırma, Gerbera L.'da sağlıklı ve hızlı üretim materyali elde etmek amacıyla yapılmıştır. Bitkisel materyal olarak Gerbera L.'nm Kesme Çiçek ve Saksıda kullanılan çeşitleri ile Gerbera jamesonii tohumları kullanılmıştır. Kesme Çiçek ve Saksıda kullanılan çeşitlerden alman ve farklı yöntemlerle sterilize edilmiş olan örnekler, değiştirilmiş MS (1974) sürgün çoğaltma ortamında, tohumlar ise hormonlu ( lmg/1 BAP içeren) ve hormonsuz ortamlarda kültüre alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, kapitulum ve yapraklardan alınan örneklerde yalnız kallus oluşumu saptanmıştır. Tohumların in vitro koşullarda çimlendirilmesinde normal çimlenmenin yanısıra vitrif ikasyon ve kallus oluşumu da görülmüştür. In vitro fidelerden alınan sürgün uou örneklerin değiştirilmiş MS sürgün çoğaltma ortamında kallus ve sürgün oluşumu ile bunlardan elde edilen küçük bitkilerin MS köklendirme ortamında köklendirilmelerinde de başarılı sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
.IX- ABSTRACT This research was conducted to determine the healthy and rapid multiplication of GerJbera L. in in vitz'o. Cut flowers and pot plants of Gerhera L. cultivars and seeds of Gerhera jamesonii had been tested for plant materials. Explants were sterilized in different methods. These were cultured on modified MS (1974) medium. Seeds were cultivated without and with the addition of BAP(lmg/l). The results have indicated callus from explants of capitulum and leaf. Vitrification and callus were determinated on germination of seeds in in vitro. Shoot tips from In vitro seedlings gave better results callus initation, shoot regenaration and most rooting.