II. Meşrutiyet dönemi kadın hareketleri ve Kastamonu örneği
In second constitutional period feminist movement and sample of Kastamonu
- Tez No: 289892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Tanzimat döneminde temelleri atılan kadın tartışmaları ve kadın konusu, II. Meşrutiyet Dönemi'nde meyvelerini vermeye başlamıştır. II. Meşrutiyet dönemi fikir akımlarına paralel olarak Batıcılar, Türkçüler ve İslâmcılar kadının eğitiminden, giyimine, tesettürden evlenme ve boşanmaya kadar her konuda tartışmışlardır. Bu tartışmalar mecliste de gündem ve önemini korumuştur.II. Meşrutiyet döneminde kızların eğitimine ağırlık verilmesi ile kadın hareketleri hız kazanmıştır. Bu gelişmeler Osmanlı topraklarındaki vilâyetlere de yansımıştır. Bu dönemde Kastamonu Vilâyeti'nde kız ibtidâîyesi ve karma okul sayısı artmış; kız rüştiyeleri ve kız öğretmen okulu açılmıştır.Nasıl ki II. Meşrutiyet Dönemi'nin zeminini Tanzimat dönemi hazırlamış ise Cumhuriyet döneminde kadın hakları, kadının eğitimi, çalışma alanları, kadınların sosyal ve kültürel alanlarda gelişimlerinin temeli de II. Meşrutiyet döneminde atılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tanzimat Period has settled the basis of Second Meşrutiyet Period. And the basis of woman right, education and labor areas, social and cultural developments for women in Republic Period has settled in Second Meşrutiyet Period. In this period; the topics like ?the dress of Muslim Woman (in the first instance), education, labor, marriage-divorce, polygamy, utilizing some rights? settled the basis of the woman rights. Discussions made on this topics, woman movements which have occured and the opposing reactions became the preparation for the developments of man-woman equality.