Kadin: A young Turk magazine in the second constitutional period (1908-1909)
Kadın: II Meşrutiyet Dönemi'nde bir Jön Türk Dergisi (1908-1909)
- Tez No: 189103
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. YAVUZ SELİM KARAKIŞLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
KADIN:II. Meşrutiyet Dönemi'ndeBir Jön Türk Dergisi (1908-1909)?Fatma KılıçII. Meşrutiyet aydını yalnızca devleti değil, toplumu da dönüştürmeyi hedeflemişti. Budönüşümü sağlayacak anahtarın kadınlarda olduğunu gören İttihâd ve Terakkû Cemiyeti kadınınkamusal alandaki görünürlüğünün arttırılmasını modernizasyon belirtisi; kadın enerjisini kamusalalanda da kullanılır hale getirmeyi ise iktisadû bir gereklilik olarak belirlemişlerdi. Hürriyet'inİlanı ile birlikte, ?iyi Müslüman, iyi eş ve iyi anne? olarak süregelen ?ideal kadın? imajına?hürriyet, müsâvât, adâlet, uhuvvet? gibi devrim ilkelerini ?terbiye-i medeniye? çerçevesindeçocuklara benimsetecek, yeni nesiller yetiştirecek ?yaratıcı kadın? imgesi de eklenmiştir.Jöntürklerin siyasi ve kültürel merkezi olan Selanik, hayır cemiyetleri vasıtasıyla kadınörgütlenmeleri açısından da pilot bölgedir. II. Meşrutiyet döneminin üç kadın dergisinden enpolitik olanı Kadın, Selanik'te yayınlanmaya başlar. Kadın, kadınların kamusal ve özel alandakirol ve görevlerinin yeniden tanımlama çabasını, onların nasıl eğitileceği ile ilgili söylemleri veönemli politik ipuçları içeren bir forum niteliğindedir.Bu tezin amacı, ?Jöntürk feminizmi?nin ?vazûfeşinâslık? ve ?terakkû? örtüsü altındaİttihâd ve Terakkû Cemiyeti'nin solidarist politikalarıyla nasıl şekillendiğini göstermektir. Bu tez,?Meşrutiyet Kadını? ile ilgili kurgulamaları, söylemleri ve bu politikalara kadınların nasıl dahilolduklarını araştırmayı hedefler. Tanzimat devri reform hareketleri ile başlayan Cumhuriyetdönemine kadar devam eden ?yeni kadın? kimliğinin kurulmasının arka planının II. Meşrutiyetdöneminde bulunacağını da iddia eder.vi
Özet (Çeviri)
KADIN :A Young Turk Magazine in theSecond Constitutional Period (1908-1909)?Fatma KılıçThe Second Constitution intellectuals aimed to change not only the state but also thesociety. The Committee of Union and Progress saw women as the key to this change and decidedto increase the public appearance of women as a sign of modernity, and to make public use of thefemale energy as an economic necessity. With the Declaration of Freedom, the image of ?theideal woman? as ?a good Muslim, a good wife and a good mother? was imbued with ?thecreative woman? image who would raise the kids to ?civilize? them with revolutionary principlessuch as ?freedom, equality, justice, and fraternity.?Selanik, the political and cultural center of the Young Turks, was also the trial region forwomen?s organizations through charity work. The most political of the three women?s magazinesduring the Second Constitution period was Kadın which started to be published in Selanik. Kadıntried to redefine women?s public and private roles and duties, to cover the rhetoric of educatingwomen and important political pointers.The objective of this thesis is to demonstrate how the ?Young Turk feminism? was shapedby the solidarist politics of the Committee of Union and Progress under the vestige of?conscientiousness? and ?progress.? This thesis aims to investigate constructions, and discoursesabout the ?Second Constitution Woman? and how women got involved in these polities. It alsoclaims that the establishment of the identity of the ?new woman? that started with the Tanzimatperiod reform movements and continued until the Republican period goes back to the SecondConstitution period.v