Abbâsîlerin ilk döneminde iktidar ile ulemâ arasındaki ilişkiler
The relationships between power and ulema in the first period of Abbasids
  1. Tez No: 289899
  2. Yazar: SERKAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HANEFİ PALABIYIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu çalışmanın konusu Abbâsîler'in ilk dönemindeki (750-847) iktidar ile ulemâ arasındaki ilişkilerdir. Giriş kısmında iktidar olgusu açıklanmış ve Emevîler devrindeki iktidar ile ulemâ arasındaki ilişkilere değinilmiştir. Birinci bölümde Abbâsîler'in ilk dönem halifelerinden bahsedilip bu dönemdeki iktidar ile ulemâ arasındaki ilişkilerin genel çerçevesi çizilmiştir.Bu çalışmada Abbâsîler'in ilk dönemindeki iktidar ile ulemâ arasındaki ilişkiler üç ekol üzerinden değerlendirilmeye çalışılmış ve her bir ekol için bir bölüm ayrılmıştır. İkinci bölüm Ehl-i Re'y'e tahsis edilmiş, üçüncü bölümde Mu'tezile ekolü işlenmiş, dördüncü ve son bölümde ise Ehl-i Hadis ekolü ele alınmıştır. Öncelikle bu ekoller tanıtılıp iktidarla ilişkileri anahatlarıyla belirtilmiş daha sonra bu ekollere mensup âlimlerin Abbâsî iktidarıyla ilişkileri ve tutumları örnekler üzerinden sunulmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the relationships between power and ulema in the first period of Abbasids (750-847). In the introduction part, the phenomenon of power is explained and dealt with the relationships between power and ulema in the period of Umayyads. In the first part, caliphs in the first period of Abbasids are mentioned and the general outline of the relationships between power and ulema in this period is drawn.In this study, the relationships between power and ulema in the first period of Abbasids are tried to be dealt with in terms of three schools and one part is separated for each school. The second part is allocated to Ahl al-Ra?y, in the third part, school of Mu?tazilah is treated and in the fourth and final part, Ahl al-Hadith is handled. First of all, these schools are introduced and their relationships with the power are substantially explained, afterwards, the relationships and attitudes of scholars belonging to these schools with the Abbasid power are attempted to present with examples.