Stratejik düşüncenin belirleyicileri olarak eleştirel ve yaratıcı düşünce
Critical and creative thinking as determiners of strategic thinking
- Tez No: 289902
- Danışmanlar: PROF. DR. ATILHAN NAKTİYOK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı; stratejik, eleştirel ve yaratıcı düşünce arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Çalışmada, öncelikle söz konusu düşünce tipleri hakkında temel teorik bilgiler verilmiş, sonrasında ölçekler yardımıyla bu üç düşünce biçimi arasında önemli düzeyde bir ilişkinin var olup olmadığı, var ise bu ilişkinin hangi yönde olduğu araştırılmıştır. Teorik kısım, iki bölümden meydana gelmektedir. İlk bölümde stratejik düşünce olgusuna, bu olgu ile ilişkili bazı kavramlara, stratejik düşünce biçiminin hangi unsurlardan meydana geldiğine ve bu düşünsel eylemin nasıl bir süreci içerdiğine ilişkin bir takım görüşlere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise eleştirel ve yaratıcı düşünce olguları, her iki düşünce biçimini oluşturan temel unsurlar, içerdikleri süreçler ve bu düşünsel eylemleri engelleyici bazı faktörler irdelenmiştir.Çalışmanın araştırma kısmında ise Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı bünyesinde yöneticilik statüsünde çalışan 224 kişiye bilgisayar ortamında, üç farklı düşünsel yeteneğin varlığını araştıran bir anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler, araştırmaya yön veren hipotezleri test etmek üzere araştırmanın yapısına uygun istatistiksel analizler yoluyla yorumlanmıştır. Ortaya çıkan bulgular incelendiğinde ise stratejik düşünce ile eleştirel ve yaratıcı düşünce biçimleri arasında, pozitif yönde bir ilişkinin var olduğu, buna bağlı olarak eleştirel ve yaratıcı düşüncenin stratejik düşünceyi anlamlı ve güçlü bir biçimde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The basic aim of this thesis is to research the relationships between strategic thinking, critical thinking and creative thinking. In this study, primarily given the theoritical rudiments about this thinking styles, and then researched whether or relationship between them and it?s direction if any, by the help of scales. The theoritical part of study, consists of two chapter. In the first chapter given some information about phenomenon of strategic thinking and its relevent terms, and given a place some opinions about strategic thinking components and it?s process. Then the second part of study scrutinized the critical and creative thinking styles and their components, and given a place some disincentives for this thinking styles.In empiric phase of this study, conducted a questionnaire exploring exist of three different thinking ability, on 224 managers working in Turkish Incorporated Company of Türkiye Vakıflar Bankası. Data which obtained this phase are interpreted by the statistical analyzes that fit for structure of survey, in order to testing hypotheses directing survey. It is confirm that critical and creative thinking styles are meaningfully and strongly effecting strategic thinking in paralel with positive relationships between strategic, critical and creative thinking styles, when findings are examined.