Biga sancağına ait 4948, 4951, 15988, 15990, 15991 numaralı Temettuat Defterleri'nin transkripsiyon ve değerlendirilmesi
Biga starboard for 4948, 4951, 15988, 15990, 15991 number and evaluation transcription Temettuat Books
- Tez No: 289996
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BEŞİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Yapılan araştırmanın amacı H.1260 tarihli 4948, 4951, 15988, 15990, 15991 numaralı Temettuat Defterleri'ne göre Avine kazasına bağlı köylerin sosyal ve ekonomik yapısını incelemektir. Temettuat Defterleri esas alınarak hazırlanan bu araştırmada, Avine kazasına bağlı köyler ve bu köyler çerçevesinde kırsal kesimin 19. yüzyıl ortalarındaki sosyo-ekonomik durumu ile ilgili genel bir sonuç çıkarılması amaçlanmıştır.Çalışmanın içeriği, Tanzimat Dönemi Osmanlı vergi sistemi, Temettuat Defterlerinin ortaya çıkış süreci, defterlerin kayıt altına alınması ve özellikleri, defterlerde geçen yöre olan Avine'nin (günümüzde Çanakkale ilinin Yenice ilçesi) nüfus, sosyal ve ekonomik yapısını tahlil ve tetkik etmeyi ve transkripsiyonu içermektedir. Temettuat Defterlerindeki bilgileri tablo ve grafikler yaparak konuyu daha anlaşılır hale getirmeye çalıştık.İncelediğimiz köylerde yaşayan halkın tipik bir Anadolu yerleşim yerinin özelliklerine sahip olduğu görülmektedir. Halkın sadece Müslümanlardan oluştuğu, orta yaş grubuna mensup insanların çoğunlukta olduğu, mesleklerinin kısmen kaydedildiği, kadın isimlerine kısmen ulaşılabildiği görülmüştür. Halkın temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Halkın sahip olduğu emlak, tarla, bağ, büyükbaş, küçükbaş, yük-binek hayvanları ve arıları ile gelir-gider durumu karşılaştırılarak incelenmiştir. Yerel tarih açısından önemli kaynaklardan birisi olan Temettuat Defterleri, sahip olduğu zengin içerik ile ait olduğu bölgenin özellikle ekonomik potansiyelini gözler önüne sermesi bakımından önem arz ederken, günümüz sosyo?ekonomik yapısı ile de bir karşılaştırma imkânı vermektedir. Araştırmamız bölgesel olmakla birlikte Çanakkale il genelinin sosyo-ekonomik profilinin çıkarılmasında, yapılan araştırma, yardımcı kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
According to H.1260 dated and 4948,4951,15988,15990,15991 numbered Temettuat Book, the purpose of the research is to investigate the social and economic structure of the villages of Avine town. Basing the Temettuat Books in this research. İt was concluded that Avine?s villages and as to these village rural populations socio-economic staution in the mids of 19 century.The research consist of Tanzimat Period, Ottoman tax system, the emergence of Temettuat Book. The charateristics of the book and the record of analyzing and transcription of the socio-economic structure of the population of Avine (today Yenice district of Canakkale province) which took place in this book. We tired to make it clear the informations by using charts and graphs.The people who reside in these villages have an Anatolian settlement characteristics. It is seen that occuring the people just from muslims, majority of people belong to the middle aged group, occupation partially recorded, women?s names partially accesible public?s basic income sources are agriculture and livestock breeding. It has been studied that public owned with real estate, farm vineyard, cattle, sheep,cargo passenger and bees income-outcome by comparing.In terms of local history Temettuat Books which was one of the important resource, with its plent of content, especially economic potential which is able compare with socio-economic structure to today?s. İn addition our investrgation of regional socio-economic profile of average appering of Canakkale province, the research will help resource.