Firma değerlemesi ve İMKB'de enerji sektöründe uygulaması
Firm valuation and an application on ISE electricity index
- Tez No: 289997
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezin amacı, piyasada kullanılan firma değerleme yöntemlerinin açıklanması ve buyöntemlerin İMKB- ELEKTRİK endeksinde işlem gören beş tane firma için uygulanmasıdır.Çalışmanın birinci bölümünde değer kavramı üzerinde durulmuş olup firma değerlemesiliteratüründe kullanılan değer tanımlarına yer verilmiştir. İkinci bölümde ise piyasada ençok kullanılan Aktif Bazlı Yaklaşım, Göreceli Değerleme Yaklaşımı ve İndirgenmiş Nakitakımları Yaklaşımı teorik olarak anlatılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmı olan üçüncübölümde, öncelikle firmaların 2005-2009 yılları arasındaki finansal tabloları analiz edilmiş,daha sonra sırasıyla göreceli değerleme yöntemleri ve indirgenmiş nakit akımları yöntemleriilgili firmalar için uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda bulunan değerler ile firmaların 2010yılında borsada işlem gördükleri en düşük ve en yüksek fiyat aralığı karşılaştırılmıştır.Sonuç olarak indirgenmiş nakit akımı yöntemleri diğer yaklaşımlara göre firmaların 2010yılında piyasada oluşan fiyatlarını tahmin etmede daha başarılı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The objectives of this thesis are to explain most used firm valuation methods and using thegiven methods to implement the behave of five companies which are listed on ISEElectricityIndex.Chapter 1 deals with valuation concept and also different definitions of valuation in relatedliterature. In Chapter 2, widely used valuation techniques which are called asset valueapproach, relative valuation approach and discounted cash flow approach are viewedtheoretically. The application part of this study is given in chapter 3. In this part, firstlyfinancial statements of firms are analyzed for the data between 2005 and 2009 by financialratios. After this approach relative valuation techniques and discounted cash flowmethods are respectively applied on related firms. At the end of this study, the results,which are obtained with the valuation methods, are compared with the observed marketlowest and highest price range of these companies on Istanbul Stock Exchange during theyear of 2010.Finally, the result shows that the discounted cash flow method is more successful thanother firm valuation approaches in estimation of market price of related companies in2010.