Sivaslı ilçesinde eğitim ve çevre ilişkisi
Education environment relation in Sivaslı town
  1. Tez No: 290012
  2. Yazar: FADİME COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÖZAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sivaslı ilçesi, Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu Bölümü'nde yer alan Uşak ilinin idari sınırları içinde bulunmaktadır. İlçe ile ilgili eğitim faaliyetleri konusunda detaylı olarak bilimsel çalışmalar yeterince yapılmamıştır. Bu amaçla Sivaslı ilçesinde eğitim çevre ilişkisi konulu tez çalışması yapılmış, eğitimin çevre ile olan ilişkisi ortaya konmuştur.Çalışmada Sivaslı'nın genel özelliklerine, kent ve kır yerleşmelerine de yer verilmiştir. Saha araştırmaları sırasında literatür taraması yanı sıra ilçe hakkında yazılan kaynaklardan da yararlanılmıştır. Ayrıca yerinde yapılmış olan gözlemlerden yararlanılarak konu hazırlanmıştır.Yapılan araştırma sonucunda topoğrafik yapının ilçenin sosyal, ekonomik ve kültürel yapısını etkilemesinin yanında eğitim hizmetlerini de etkilediği tespit edilmiştir. Yerleşmelerin ilçe merkezine olan coğrafi konumları, ekonomik özellikleri ve gelir düzeylerinin eğitim hayatı ile ilişkili olduğu bulgusuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sivaslı is a town of Uşak which is stuatedinside West Anatolian part of Agean Region. There isn?t enough detailed academic work about Sivaslı?s Education activity. By this way, thesis research ?the relationship between education and environment in Sivaslı?has been carriyet out and it has been examined.In this work, you can see geographical features, rural and urban district of Sivaslı. it?s been benefied from written source besides general work and observation during research.At the end of that research, it was appearet that the topographic structure of the town influence not only social, cultural and economical features, but also educational services. It was accepted that geographical positions of settlements to the centre of tow,economal features and salary levels are related to education life.