Koyulhisar'ın coğrafi etüdü
The geographical survey of Koyulhisar
- Tez No: 263946
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ DOĞANAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Araştırma sahamızı oluşturan Koyulhisar ilçesi Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü'nde yer almaktadır. İdari olarak Sivas iline bağlı olan ilçenin yüzölçümü yaklaşık 946 km2 olup, doğudan Suşehri (Sivas), kuzeydoğudan Şebinkarahisar, Dereli ve Kabadüz (Giresun), kuzeyden Mesudiye (Ordu), batıdan Reşadiye (Tokat), güneybatıdan Doğanşar (Sivas) ve güneyden Zara (Sivas) ilçeleri ile çevrilidir.Tektonik ve sismik açıdan ülkemizin en aktif kuşaklarından Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerinde bulunan Koyulhisar'da ana reliefi dağlar, tepeler, aşınım yüzeyleri ve vadiler oluşturmaktadır. Yüksek eğim değerleri, litolojik yapı, yağış etkisi ve yer hareketinin tetiklemesiyle zaman zaman meydana gelen kütle hareketleri ilçenin adının heyelanlar ile anılmasına neden olmaktadır.Karadeniz iklimi ile karasal iklim koşullarının egemen olduğu saha bir geçiş sahası özelliğine sahiptir. Yıllık sıcaklık ortalaması 10.6 ?C ve yıllık yağış miktarı 384 mm kadar olan sahanın doğal bitki örtüsünü ormanlar, antropojen stepler, alpin çayırlar ve Kelkit vadisi tabanında yer tutmuş psödomakiler meydana getirmektedir.Araştırma sahasında bir kasaba ve 44 köy yerleşmesinde 2009 yılı itibariyle 12943 nüfus yaşamaktaydı. Km2'ye yaklaşık 14 kişinin düştüğü sahada, tarımsal faaliyetlere uygun arazilerin sınırlı olması 1950'li yıllardan itibaren göç hareketleriyle nüfusun sürekli azalmasına neden olmuştur. Bu bakımdan ilçe, sınırları içerisinde bulunduğu ve ülkemizin en fazla göç veren bölgelerinden biri olan Karadeniz Bölgesi'nin tipik özelliklerini yansıtmaktadır.Ekip-biçme, ekip-dikme ve hayvancılığın hakim ekonomik faaliyetler olduğu yörede, Sisorta yöresinde işletilen bakır-kurşun-çinko madenleri ve Yenice köyü yakınlarında bulunan altın madeninin fizibilite çalışmalarının tamamlanarak işletmeye açılması ile ilçe ekonomisi önemli katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The field of the current study, the town of Koyulhisar is located on the Eastern Black Sea Region. The area of Koyulhisar, which is a town of Sivas in terms of administration, is about 946 square kilometers and surrounded by the towns of Suşehri (Sivas) in the east, Şebinkarahisar, Dereli and Kabadüz (Giresun) in the northeast, Mesudiye (Ordu) in the north, Reşadiye (Tokat) in the west, Doğanşar (Sivas) in the southwest and Zara (Sivas) in the south.The main relief in Koyulhisar which is located on the most active earthquake zones in terms of tectonic and seismic features called North Anatolia Fault Zone consists of mountains, cliffs, erosion surface and valleys. The mass movement that the high gradient, lithological structure, precipitation effect and ground motion induce causes the town to be remembered by the landslipsHere is a transition zone in which the Black Sea climate and continental climate are prevailing. The annual heat temperature is 10.6 ?C and the precipitation is about 384 mm, and the vegetation of the area consists of forests, anthropogenic steppes, alpine meadows, and the pseudo scrubs located upon the Kelkit Valley.At the study area, in 2009, the population was 12943 in 1 town and 44 villages. In this area where 14 people lived on per square kilometer, due to inadequate land appropriate for farming, the number of the population constantly decreased through migrations from 1950s on. That is why, the town in the Black Sea Region reflects one of the typical characteristics of the Black Sea Region as one of the immigrated areas in Turkey.That cropping, planting and stockbreeding seem to prevail as the economic activities in the town that the copper, lead and zinc mines proceeded in Sisorta area and after the feasibility procedure of the gold mine near Yenice village is completed and gets started is considered to contribute to the town?s economy.