Hilal-i Ahmer cemiyeti Antalya şubesi'nin kuruluşu ve faaliyetleri
Faundation and activties of the red crescent asociation's Antalya branch
  1. Tez No: 290037
  2. Yazar: BUKET SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde; savaş, yangın, deprem, sel felaketi, salgın hastalıklar gibi afetler karşısında her zaman Türk halkının yanında olan Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin kuruluşu, yaptığı hizmetler ile Cemiyetin önemli şubeleri arasında yer Antalya Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin kuruluşu ve faaliyetlerini incelenmektedir. Başlangıçta İstanbul'da bulunan ve Milli Mücadele sırasında Ankara'ya nakledilen merkez yönetimi dışında, ülkenin her yerinde şubeler açan Hilal-i Ahmer Cemiyeti, hem hizmetlerinin halka ulaşmasında hem de Türk halkının yardımını sağlamada önemli mesafeler kat etmiştir. Osmanlı Devleti'nin son yılları ile Cumhuriyet idaresinin ilk yılları arasındaki zaman dilimi esas alınarak hazırlanacak çalışmada, Hilal-i Ahmer Cemiyeti Antalya Şubesi hakkında bilgiler verilerek, Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş sürecindeki devamlılık vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the foundation and works of Hilal-i Ahmer Association, always taking its place near the Turkish people with the services it provides in the case of disasters such as war, earthquake, fire flooding, epidemic, and the foundation and works of one of the important branches, Antalya Hilal-i Ahmer Association. Apart from the central administration, which was in İstanbul in the beginning and later was moved to Ankara, Hilal-i Ahmer Association opened branches everywhere in the country. It took important steps in serving and helping Turkish people. The period between the last years of the Ottoman Empire and the first years of the Turkish Republic is considered in the analysis. The continuity during the transition period from The Ottoman time to the Republic is stressed and Antalya Hilal-i Ahmer Association is examined in detail.