Antalya milletvekili Rasih (Kaplan) Bey'in 1. ve 2. dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki siyasi faaliyetleri
The Political activites of Rasih (Kaplan) Bey, the parliamentarian of Antalya in the 1. and 2. term TBMM
- Tez No: 63390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ANTALYA MİLLETVEKİLİ RASİH (KAPLAN) BETİN I. VE II. DÖNEM TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLÎSİ'NDEKİ SİYASÎ FAALİYETLERİ Nebahat ORAN Danışman :Yrd.Doç. Dr. Selamı KILIÇ 1997, Sayfa : Jüri :Yrd. Doç. Dr. Selami KILIÇ Yakın tarihimiz, henüz tam anlamıyla araştırılmamış pek çok hâdise ve şahsiyetlerle doludur.“Antalya Milletvekili Rasih (Kaplan) Bey'in l.ve II. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki siyasî faaliyetleri”konulu tez çalışmasında, perde arkasında kalmış, ancak millî teşkilâtlanmada ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunda pek çok konuda gayret ve çalışmaları olan Rasih (Kaplan) Bey'in tarih sürecindeki yeri ve önemi belirtilmeye çalışılmıştır. Rasih (Kaplan) Bey, Türk siyasî tarihinde öncelikle "Antalya Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti'nin kuruluşunda yer almıştır. Daha sonra TBMM'nin açılmasıyla milletvekili olarak, çağdaş Türk toplumunun ilerleyebilmesi için bütün inkılâpların benimsenmesinde etkin rol oynamıştır. Giriş kısmında ailesini, çocukluğunu, eğitimini, özel hayatını ve kişiliğini araştırarak bu konuda elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir. Birinci bölümde Rasih (Kaplan) Bey'in milletvekili olarak TBMM'nin I. Dönemi'nde meydana gelen olayları nasıl değerlendirdiği anlatılmaya çalışılmıştır. Bu dönemden (1920-1923) Rasih (Kaplan) Be/in Sevr ve Lozan Barış Antlaşmaları hakkındaki düşüncelerine yer verilmiş, Eskişehir İstiklâl Mahkemesi Üyeliği ve çalışmaları anlatılmıştır.Saltanat ve hilâfet ile ilgili fikirleri ve diğer bir çok gelişmeleri ne şekilde değerlendirdiği göz önüne alınarak siyasî şahsiyeti gün ışığına çıkarılmak istenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Rasih Bey'in Hilâl-i Ahmer tarafından Hindistan'a gönderilmesi ve yapılan inkılâplar karşısındaki tutumu ve katkıları tesbit edilmeye çalışılmıştır. Sonuç kısmında ise çalışmanın genel değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE POLITICAL ACTIVITIES OF RASİH (KAPLAN) BEY, THA PARLIAMENTARIAN OF ANTALYA, IN THE I. AND II. TERM OF T.B.M.M. Nebahat ORAN Supervisor: Yrd.Doç. Dr.Selami KILIÇ 1997 -Page: Jury: Yrd.Doç. Dr.Selami KIUÇ Our near past is full of many events and personalities who are not investigated exactly. In this thesis, titled with 'The Political Activites of Rasih (Kaplan) Bey, The Parliamentarian in the Land II. Term Of TBMM" in the process of history importance and the place of Rasih Bey who did not appear clearly in the foundation of Turkish Republic, in the national organisation and various issues are told. In the Turkish political history, first of all Rasih Bey played a role in the foundation of Antalya Müdâfaa-i Hukuk Cemiyeti. Later, with the opening of TBMM he played an effective role as a parliamentarian in the adaptation of all the reforms so that modern Turkish society could develop. In the introduction his family, his childhood, his education, his private life and his personality was investigated and the data about this subject was appreciated. In the first chapter it was tried to be told how Rasih Bey as a parliamentarian appreciated the events which happened in the first term of TBMM. In this period (1920-1923) Rasih Bey's thoughts about the Sevr and Lausanne Peace Treaty were assessed and his membership of Eskişehirrv Independence Court and his studies were told. It was wanted that his political personality was brought to light by considering his thoughts about sultanate and caliphate and how he appreciated many other developments. In the second section of the study, it was tried to be examined that Rasih Bey was sent to India by Hilâl- i Ahmer and his attitudes against and contributions to the reforms. In the concussion, a general appreciation of the work was made.