Avrupa Birliği'nde yapısal fonların uygulanabilirliği: Son dönem krizin fonlara etkileri
Practicability of structural funds in EU: İmpact of latest crisis on funds
- Tez No: 290059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Avrupa Birliği tarafından bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması ve küresel rekabet koşullarına uyum sağlanabilmesi için üretilen politikaların uygulanabilmesi amacıyla Yapısal Fonlar hayata geçirilmiştir. Yapısal Fonların zamanla Avrupa Birliği'nin temel aracı haline gelmesi Fonların öneminin günümüzde de etkinliğini artırarak önemli fonksiyonları yerine getirmesine neden olmaktadır. Bu kapsamda tezde, Avrupa Birliği Yapısal Fonları, gelişim süreci, üye ülkelere ve özellikle PIIGS ülkelerine yansımaları ve 2008 Küresel Krizinden etkilenme boyutu incelenerek, Yapısal Fonlar hakkında gerekli değerlendirmelere yer verilmiştir. Çalışma sonucunda, Yapısal Fonların uygulamasının AB ülkeleri için özellikle büyüme ve kalkınma alanında önemli bir gereklilik olduğu tespit edilmiştir. Ancak Yapısal Fonların uygulamasının PIIGS ülkeleri kapsamında ele alındığında krizin önlenmesinde yeterli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Structural Funds are taken into practice by European Union in order to lower the differences of regional developments and to orient with the policies prepared for global competition. Structural Funds? becoming EU main financial tool results in funds getting more important while fulfilling its crucial functions. In this context, European Union Structural Funds, development process, its reflections on Turkey and other member countries and 2008 Global Crisis contagion level are being subject to review, and necessary explanations on Structural Funds are given. Operating as a result of the Structural Funds for implementation of EU countries, especially in the field of growth and development have been identified as an important requirement. Considering the scope of application of the Structural Funds, however, PIIGS countries were not sufficient to prevent the crisis.