Avrupa Birliği'nde yapısal fonlar ve reform hareketleri
  1. Tez No: 58510
  2. Yazar: ATİLLA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYYAR AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Avrupa Birliği, kuruluşundan 1989 yılma kadar uygulamış olduğu bölgesel politikalar yoluyla, ekonomik ve sosyal uyum için gerekli olan, üye ülkeler arasındaki bölgesel farklılıkları gidermeye çalışmıştır. Ancak, bu dönemde 1979 yılındaki petrol krizi ve 1986 yılında İspanya ve Portekiz'in Birliğe alınması, bölgesel eşitsizlikleri daha da artırmış ve bölgesel politikaların geliştirilmesi yönündeki görüşler ağırlık kazanmıştır. 1986 yılında imzalanan Tek Avrupa Senedi ile bölgesel politika arayışlarına hız kazandırılmış ve bu arayışlar Yapısal Fonlar Reformu'nun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu reform ile, Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu (ERDF), Avrupa Sosyal Fonu (ESF) ve Avrupa Tarımsal Yönverme ve Garanti Fonu -Yönverme Bölümü (EAGGF- Guidance Section), Tek Pazar'ın tamamlanması yönünde atılan adımın temel politika araçları olarak tescil edilmişlerdir. Yapısal Fonlar Reformu 1993 yılında oluşturulan Uyum Fonu (CF) ve 1994 yılında oluşturulan, Balıkçılığa Yönverme Finansal Araç Fonu (FIFG) ile tamamlanmıştır. Burada ilk olarak yapısal fonların, kuruluşlarından reform hareketlerinin başladığı 1989 yılma kadar olan dönemdeki tarihi gelişimleri, işleyişleri ve yasal dayanakları ile ilgili hukuki düzenlemelere yer verilmiştir. Daha sonra Avrupa BirliğTnde Bölgesel Kalkınma Politikası kapsamında yer alan diğer mali araçlar incelenerek, bu araçların bölgesel politikalar üzerindeki etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son olarak, Yapısal Fonlar Reformu'nun gerçekleştiği 1989-1993 dönemi ele alınarak, reformun kapsamı ve sonuçlan belirlenmeye çalışılmış ve 1993 yılından sonraki hedefler ortaya konulmuştur. Yapısal Fonlar Reformu ile başlatılan girişimler uzun vadeli düşünüldüğü için, sonuçlarını değerlendirmekte uzun vadede olacaktır. En belirgin sonuçlar, yapısal fonlara ayrılan kaynak miktarının gün geçtikçe arttığı ve en fazla kaynak ayrılan Hedef 1 bölgelerindeki değişimlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY European Community has tried to companse regional differences among member countries, necessary for economical and social suitability, by means of regional policies applied from its foundation to 1989. Beceuse of petrol crisis in 1979 and entry of Spain and Portugal to the union in 1986 increased regional inequality, views in development of regional policies have gained importance. With Single European Act singed in 1986, the search of regional policies has been accelerated and this search has resulted in appearance of Structural Fund Reform. European Regional Development Fund (ERDF), European Social Fund (ESF), European Agricultural Guidance and Guarantee Fund (EAGGF-Guidance Section) were registered as basic politics means of the step for Single Market as a result of this reform. Structural Fund Reforms was completed with Cohesion Fund (CF) founded in 1993 and Financial Instrument for Fisheries Guidance (FIFG) founded in 1994. Here, First of all, historical development, progress and legalities and legal provisions for those in the period from foundation to 1989 in which reform movements began were involved. Later, by searching other financial means in the content of Regional Development Policy in European Community, the effects of these means on regional policies were tried to be determined. Last, the period of 1989-1993, in which Structural Funds Reform was realised, was examine, the concept and result of the reform was tried to be determined and the goals after 1993 were put through. Because the progress initiated by Structural Fund Reforms was thought for long-term, the evaluation of the result will be in long-term. The most profound results are the increase of source quantity for Structural Funds and the changes in Objective 1 regions in which the most source was invested.